Recenzja: rozdrabniacze do gałęzi

Wraz ze zbliżającą się jesienią wprowadzamy ostatnie szlify w ogrodzie, który musimy przygotować do zimowego odpoczynku. Jeśli masz na swojej posesji drzewa, to pewnie codziennie grabisz liście i zastanawiasz się, …

Recenzja: rozdrabniacze do gałęzi

Author článku: Dagmar Haladová

Wraz ze zbliżającą się jesienią wprowadzamy ostatnie szlify w ogrodzie, który musimy przygotować do zimowego odpoczynku. Jeśli masz na swojej posesji drzewa, to pewnie codziennie grabisz liście i zastanawiasz się, co z nimi zrobić. Palenie liści naprawdę nie jest wskazane, a jedyne czego można się spodziewać to nieprzyjemny zapach w całej okolicy, gruby mandat lub, nie daj Boże, pożar. Rozdrabniacze ogrodowe to zdecydowanie odpowiednie rozwiązanie na pozbycie się tych ogrodowych „odpadów”. Pomogą one w przetwarzaniu liści, ale także np. gałęzi po jesiennym przycinaniu drzew i krzewów.

Zwłaszcza jeśli masz kilka takich drzew na swojej posesji, zdecydowanie warto zainwestować w jedno z nich. Dla laika jednak wybór takiej maszyny może być „chińszczyzną”. Oto więc krótki przegląd różnych typów rozdrabniaczy ogrodowych, ich zalet i wad, przewodnik po wyborze jednego z nich i, co najważniejsze, 5 najlepszych rozdrabniaczy na ten sezon.

Úklid listí na zahradě

Recenzja i ranking rozdrabniaczy do gałęzi

Rozdrabniacze ogrodowe służą do pozbycia się wszelkich odpadów drewnianych z ogrodu. Czy to liście, których w miesiącach jesiennych jest naprawdę dużo, czy też gałęzie z przycinania drzew. Jeśli masz dużo tych drzew na swojej posesji, często trudno jest pozbyć się odpadów i piętrzą się one w zakamarkach ogrodu. Oczywiście jedna taka kupka nie jest niczym złym i pomoże ogrodowym gościom, takim jak jeże, przetrwać zimę, ale zbyt duża ilość odpadów jest już nieestetyczna i jeśli ich ilość nie mieści się nawet w koszach na bioodpady, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w rozdrabniacz ogrodowy, który z pewnością przyda się nie tylko jesienią, ale i w miesiącach wiosennych.

Jedna rzecz, na którą warto uważać przy wyborze – nie należy mylić rozdrabniacza z rębakiem. Na pierwszy rzut oka maszyny te wyglądają bardzo podobnie, ale różnica tkwi w środku. Rębaki są bardziej odpowiednie do gałęzi i kawałków drewna, ponieważ rozdrabniają materiał na kawałki o wielkości około 3 centymetrów. Można je następnie wykorzystać np. w piecu do ogrzewania. Z kolei rozdrabniacze rozdrabniają materiał na bardzo małe kawałki, które można wykorzystać jako ściółkę do przezimowania różnych roślin, np. lawendy czy rozmarynu, które potrzebują okrycia, aby przetrwać zimę. Rozdrobniony materiał można również złożyć na pryzmie kompostowej. Należy pamiętać, że liście można rozdrabniać tylko w rozdrabniaczu, a nie w rębaku, który nie nadaje się do tego celu.

Rozdrabniacze do odpadów ogrodowych mają wewnątrz obracające się ostrza lub inne systemy do rozdrabniania materiału. Aby system ten działał prawidłowo, do urządzenia podawane są wyłącznie suche liście i gałązki. Należy bardzo dbać o bezpieczeństwo w pracy. Maszyna pracuje z dużą prędkością i małe kawałki drewna mogą wylecieć. Dlatego na pewno należy założyć okulary ochronne, ale także rękawice.

Jeśli chodzi o wybór, to oferta jest bardzo zróżnicowana. Można wybierać pomiędzy różnymi napędami, systemami kruszenia, różną mocą i zużyciem energii lub paliwa. Niektóre maszyny sprzedawane są również z szeregiem dodatkowych funkcji czy akcesoriów, co jest zdecydowanie kolejnym punktem decydującym o ostatecznym wyborze. Na koniec na pewno ważne jest bezpieczeństwo, ale także ilość pieniędzy, które jesteśmy gotowi zainwestować w maszynę. Rozbijmy więc szczegółowo wszystkie te kategorie i poznajmy cechy rozdrabniaczy ogrodowych.

Podział rozdrabniaczy do gałęzi

Spalinowe rozdrabniacze 

Wariant benzynowy napędzany jest oczywiście silnikiem benzynowym. Ten typ ma bardzo dużą moc, dlatego nadaje się dla bardziej wymagających klientów, którzy w ciągu roku przetwarzają większe ilości odpadów. Dlatego szczególnie nadaje się do stosowania w sadach owocowych lub winnicach. Kolejną zaletą rozdrabniacza spalinowego jest jego nieograniczona mobilność; ogrodnik nie jest ograniczony długością kabla zasilającego, dzięki czemu może obsługiwać maszynę w dowolnym miejscu na działce. Jako takie drobne wady możemy wymienić wyższy poziom hałasu oraz cenę.

Elektryczne rozdrabniacze

Typ elektryczny nadaje się do mniejszych ogrodów przydomowych. Jest zależna od zasilania, więc nie można jej używać na nieobsadzonym terenie. Jest jednak cichszy, tańszy, mniejszy i lżejszy w budowie oraz łatwiejszy w obsłudze. Wadą jest mniejsza moc i ruch ograniczony długością kabla.

Kombinowane rozdrabniace

Specjalnym urządzeniem, które bardziej przypomina dmuchawę do liści jest rozdrabniacz 3w1. Jego funkcją jest zarówno dmuchanie, jak i odkur

zanie liści, a następnie ich rozdrabnianie. Nadaje się dla małych hodowców, gdyż nie zabiera zbyt wiele odpadów. Najlepsze z nich mogą pochwalić się dużą prędkością nadmuchu, a także stosunkowo dużą mocą, funkcją bezpośredniego mulczowania lub na przykład wbudowanymi wysuwanymi grabiami. Wystarczy zawiesić niszczarkę kombinowaną na ramieniu i zabrać się do pracy. Możesz przełączać się pomiędzy poszczególnymi funkcjami w trakcie pracy, dzięki czemu urządzenie jest bardzo wygodne w użyciu i oszczędza Ci wiele pracy.

Rozdrabniacze do gałęzi nożowe

Jeśli chodzi o sprzęt do miażdżenia, to zdecydowanie najczęściej spotykane są noże. Przeznaczone są do bardziej miękkiego i mniejszego materiału, czyli liści i małych gałęzi, zwłaszcza drzew lub krzewów owocowych. Pojawiają się głównie w mniejszych modelach elektrycznych, ale zasilane benzyną maszyny pro nie są wyjątkiem. Zaletą rozdrabniaczy nożowych jest niższa cena zakupu, która jednak jest rekompensowana przez wyższy poziom hałasu.

Rozdrabniacze do gałęzi z nożem ślimakowym

Ślimak jest rzadziej spotykany, ponieważ jest przeznaczony głównie do dużych i twardych odpadów. Jest więc elementem profesjonalnych, bardzo mocnych i drogich niszczarek.

Rozdrabniacze do gałęzi cylindryczne

Cylindryczne rozdrabniacze ogrodowe są trudniejsze w obsłudze, a wielu klientów obawia się także o bezpieczeństwo, ponieważ w tych maszynach występuje samoczynne wciąganie materiału dzięki obrotowi walców rozdrabniających. Jeśli jednak procedura pracy jest przestrzegana, nie ma więcej powodów do takich obaw niż w przypadku poprzednich wariantów. Charakteryzują się one niższym poziomem hałasu i wyższą wydajnością.

Jak wybrać rozdrabniać do gałęzi

Nie da się ogólnie powiedzieć, która niszczarka jest najlepsza. Każdy ogrodnik ma inne preferencje i inne możliwości, co może go ograniczać. Dlatego dobrze jest rozważyć poniższe punkty przy dokonywaniu wyboru, a następnie wybrać maszynę zgodnie z tym, której z wymienionych cech od niej oczekujemy. Przy zakupie patrzymy na rodzaj napędu, system kruszenia materiału, moc, zużycie, wagę maszyny, dodatkowe funkcje i inne parametry.

Napęd

Jak wspomnieliśmy wyżej, rozdrabniacze ogrodowe mogą być zasilane na dwa sposoby – benzyną lub energią elektryczną. Każda opcja ma swoje plusy i minusy, każda też nadaje się do innego zastosowania. O ile maszyny benzynowe przeznaczone są dla większych hodowców, posiadających dużą działkę i mnóstwo drzew, o tyle typ elektryczny będzie wykorzystywany przez małych ogrodników, którzy mogą wygodnie podłączyć go do sieci i nie będą im przeszkadzać ograniczone możliwości poruszania się maszyny, do której trzeba przywozić odpady ogrodowe z całego ogrodu. Zaletą jest również mniejszy hałas, co nie będzie potencjalnie denerwować sąsiadów.

Układ roboczy 

Ważny jest również wybór układu roboczego dla rozdrabniania. Noże i ślimaki są zazwyczaj dołączane do rozdrabniaczy elektrycznych, ponieważ po pierwsze potrzebują mniejszej mocy, a po drugie nadają się również do przetwarzania mniejszych odpadów. Wersja benzynowa posiada zazwyczaj cylindryczny układ roboczy dla rozdrabniania. Ten ostatni potrzebuje większej mocy i nadaje się również do profesjonalnego zastosowania w sadach i winnicach, gdzie rozdrabniacz trzeba co jakiś czas przenosić w inną część działki.

Wydajność, waga i zużycie

Jak w przypadku wszystkich urządzeń elektronicznych, stawiamy na konsumpcję. W przypadku maszyn benzynowych jest to średnio około 0,5-1 litra na godzinę pracy. W przypadku rozdrabniaczy elektrycznych zwracamy uwagę na zużycie energii i wydajność. Moc wejściowa jest ważna ze względu na ilość zużytej energii, ale wyjściowa może być znacznie niższa, więc należy zwracać uwagę na oba parametry.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Rozdrabniacze mogą być wyposażone w wiele różnych dodatkowych funkcji i akcesoriów. Oczywiście każdy ogrodnik będzie używał czegoś innego; to, co dla jednego jest bezużyteczną przypadłością, dla innego może być niezwykle przydatne. Dlatego należy uważnie czytać pełne opisy produktów, gdzie te funkcje są zawsze wymienione. Mogą one obejmować na przykład:

Uchywyt i kółka – parametr ten jest bardzo ważny dla obsługi instrumentu. Niszczarki są zwykle dość ciężkie i jeśli maszyna nie ma kółek i uchwytów, znajdziesz ją trudniejszą w obsłudze i będziesz potrzebował kogoś, kto pomoże Ci ją przenieść.

Ostrza wymienne – oczywiście ostrza po pewnym czasie mogą się zużyć i stępić. Dlatego koniecznie sprawdź, czy można je wymienić lub przynajmniej zdjąć do ostrzenia.

Zbiornik –aby rozdrobniony materiał nie fruwał po okolicy, a Ty nie musiałeś po pracy ponownie żmudnie go zgrabiać, wybierz modele z zbiornikem na śmieci. Oprócz ułatwienia pracy, zapewni to również większe bezpieczeństwo. Zbiornik może być wykonany z różnych materiałów – metalu, tworzywa sztucznego lub tkaniny – a jego pojemność w warunkach domowych wynosi od 30 do 60 litrów.

Działanie odwrotne –funkcja ta jest używana w sytuacjach, gdy odpady utknęły w rozdrabniaczu i trzeba je wydobyć. Po wystąpieniu zakleszczenia maszyna wyłączy się, a operator może włączyć tryb pracy wstecznej. Zaletą jest zwiększone bezpieczeństwo, ponieważ nie trzeba wkładać rąk do niszczarki, a tym samym nie naraża się na ryzyko bardzo poważnych obrażeń. Na szczęście prawie wszystkie dostępne rozdrabniacze posiadają już tę funkcję.

Piechota – narzędzie, które pomaga „upchnąć” materiał w pracującej maszynie.

Biezpiecznik – wspomnieliśmy już o tym w biegu wstecznym. Bezpiecznik wyłącza maszynę w przypadku zaklinowania gałęzi, usunięcia pojemnika na odpady lub gdy silnik jest przeciążony i grozi mu spalenie.

Zbiorniki i podajniki – kolejna pomoc ułatwiająca pracę. Można tu umieścić materiały, które trafiają do niszczarki automatycznie. Ponadto, jeśli maszyna ma automatyczne zwijanie, nie ma praktycznie żadnej pracy do wykonania; to znaczy, poza napełnianiem zbiornika.

Dwa otwory wrzutowe – są one przydatne do przetwarzania dużych ilości odpadów. Gałęzie można wrzucać do większego otworu, liście i mniejsze gałązki do mniejszego.

Serwis i gwarancja

Upewnij się, że wybrana przez Ciebie maszyna może być serwisowana gdzieś w pobliżu. W przypadku awarii sprzedawca może, ale nie musi, naprawić maszynę. Normalna długość ustawowej gwarancji na taki sprzęt wynosi dwa lata. Ponieważ jest to duża i potężna maszyna z ograniczonymi możliwościami serwisowania, nie wahaj się przed odpłatnym przedłużeniem okresu gwarancji. Może to zaoszczędzić wiele pieniędzy, czasu i kłopotów.

Biezpieczeństwo

Stosowanie sprzętu ochronnego powinno być oczywistością i jest Twoją osobistą odpowiedzialnością. Okulary i rękawice ochronne są niezbędne. Nie zapominaj o bezpieczeństwie otoczenia i upewnij się, że wokół włączonej maszyny nie poruszają się inne osoby (zwłaszcza dzieci) ani zwierzęta. Jeśli chodzi o zabezpieczenia samej maszyny, to powinieneś mieć ograniczony dostęp do zgniatacza, tak aby nie było możliwości dostania się w jego ręce. Kolejną ważną rzeczą jest wspomniane wcześniej zabezpieczenie, które w razie problemu po prostu wyłącza rozdrabniacza.

Cena 

Ważnym parametrem jest również cena. Każdy jest skłonny zainwestować inną kwotę w ogrodowy rozdrabniacz do liści. Można też oczekiwać różnej jakości za różne pieniądze. Do użytku domowego wystarczą modele kosztujące do 3 863 PLN. Ceny rozdrabniaczy zaczynają się od 385 złotych, w tym przypadku są to jednak często maszyny bez żadnych dodatkowych funkcji czy akcesoriów. Wydajność jest też zazwyczaj bardzo niska. Lepiej jest dopłacić trochę grosza. Nigdzie nie jest napisane, że im droższe tym lepsze, ale najtańsze warianty zazwyczaj nie są wiele warte.

Jeśli jesteś właścicielem sadu lub masz większą działkę pełną drzew, będziesz musiał sięgnąć nieco głębiej do kieszeni i szukać w przedziale cenowym od 3 do 7 tysięcy. Są to głównie rozdrabniacze spalinowe z przekładnią cylindryczną lub ślimakową, które mają różne wyposażenie. Najdroższe są używane tylko przez profesjonalistów, a kwoty sięgają ponad 7 713 złotych. Są to duże maszyny, które mogą jeździć nawet za ciągnikiem i z pewnością nie byłyby używane w ogrodzie.

Zahradní drtiče listí

Recenze – najlepsze rozdrabniacze do gałęzi 

  1. Makita UD2500 

Model ten posiada cylindryczny system kruszenia, worek zbierający o pojemności 67 l, silnik elektryczny o mocy 2500kW. Ma bardzo prostą obsługę, jest wyposażony w blokadę bezpieczeństwa, umożliwia cofanie i zmianę położenia dzięki dużym gumowym kołom. Może utrzymać gałęzie o szerokości do 4,5 cm, a jego waga wynosi 27,5 kg. Cena wynosi około 964 PLN.

  1. Riwall PRO RES 3044

Elektryczny rozdrabniacz cylindryczny o mocy 3000 kW posiada worek zbiorczy, funkcję cofania i automatyczne wciąganie materiału. Jest stosunkowo cicha, posiada blokadę bezpieczeństwa i może być przemieszczana na kółkach, a jej waga wynosi 17,5 kg. Cena wynosi około 964 złotych..

  1. Riwall RES 2545

Elektryczny rozdrabniacz noży o mocy 2500 kW może pochwalić się workiem zbiorczym, blokadą bezpieczeństwa, opcją ostrzenia noży oraz bardzo niską wagą wynoszącą zaledwie 10,3 kg. Jest to jeden z tańszych modeli, którego cena wynosi około 578 złotych.

  1. Bosch AXT 25 TC 0.600.803.300

Ta elektryczna rozdrabniacz cylindryczny jest jednym z droższych, cena wynosi około 2 795 PLN. Moc wynosi 2500 kW, w skład wyposażenia wchodzi podajnik, worek zbiorczy oraz bezpiecznik. Posiada funkcję automatycznego zwijania.

  1. AL-KO EASY CRUSH MH 2810

Model z nożem elektrycznym posiada przezroczysty kosz zbierający, moc 2800 kW, wagę 27 kg, blokadę bezpieczeństwa, automatyczny podajnik oraz solidną konstrukcję. Można go kupić za około 1 085 złotych.

Jak dbać o ogrodowy rozdrabniacz do gałęzi

  • System rozdrabniający i kosz muszą być regularnie czyszczone z resztek odpadów
  • Jeśli jest to model noży z opcją wymiany, powinniśmy je regularnie wymieniać
  • Smarować maszynę, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zakleszczenia.
  • Gdy nie jest używany, przechowuj go w suchym i ciemnym miejscu, aby zapobiec zniszczeniu elementów metalowych i plastikowych
  • Przykryć maszynę plandeką, aby uniknąć niepotrzebnego kurzu