Recenzja: nadmuchiwane jacuzzi

Posiadanie małego, prywatnego jacuzzi w domu to marzenie każdej z nas. A jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz spełnić je bardzo łatwo dzięki nadmuchiwanej gorącej wannie. Stawiasz go w ogrodzie …

Recenzja: nadmuchiwane jacuzzi

Author článku: Dagmar Haladová

Posiadanie małego, prywatnego jacuzzi w domu to marzenie każdej z nas. A jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz spełnić je bardzo łatwo dzięki nadmuchiwanej gorącej wannie. Stawiasz go w ogrodzie lub na tarasie, napełniasz, a potem możesz już tylko cieszyć się bąbelkami i gorącą kąpielą. 

O tym jak wybrać najlepsze dmuchane jacuzzi do kąpieli, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, czy jak dbać o dmuchane wanny do kąpieli opowiada nasz artykuł.

Recenzja i ranking jacuzzi

Zaletą nadmuchiwanego jacuzzi jest niewątpliwie to, że w każdej chwili można go złożyć i przenieść w inne miejsce. Można więc używać go w ogrodzie wiosną, w domku latem, a wraz ze zbliżającą się jesienią przenieść do ogrodu zimowego. Cena zakupu nadmuchiwanych jacuzzi jest niższa niż konwencjonalnych, stałych.

Dzięki wzmocnionej konstrukcji jacuzzi jest stabilne (a jednocześnie lekkie). Instalacja nie jest skomplikowana i jesteś gotowy w dziesięć minut. Zazwyczaj wystarczy napompować basen, napełnić go wodą i podłączyć do prądu.

Gdybyśmy mieli porównać wanny z hydromasażem dmuchanym i stałym, to zdecydowanie „podkreślilibyśmy” niższą cenę zakupu, mobilność, niższe koszty eksploatacji, szybki i łatwy montaż, oszczędność miejsca oraz możliwość całorocznego użytkowania. Stałe wanny z hydromasażem mają dłuższą żywotność niż dmuchane i mogą być produkowane i instalowane bezpośrednio na wymiar.

Wybierając nadmuchiwane jacuzzi, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest rozmiar – zastanów się, gdzie umieścisz basen i odpowiednio dobierz dokładne wymiary. Do niektórych terenów bardziej pasuje basen okrągły, do innych – typ kwadratowy lub prostokątny. Rozmiar ma również związek z liczbą osób, które można zmieścić w jacuzzi w jednym czasie.

Inne parametry to na przykład liczba dysz, obecność specjalnych dysz masujących, możliwość podłączenia hydromasażu do aplikacji mobilnej, prędkość podgrzewania wody, maksymalna możliwa temperatura wody, materiał powierzchni, rodzaj filtracji i tak dalej.

Podział jacuzzi

Jeśli chodzi o podział, to istnieją dwa rodzaje dmuchanych jacuzzi:

Nadmuchiwane jacuzzi z hydromasażem z automatycznym ogrzewaniem – zdecydowana większość wszystkich oferowanych modeli należy do tej grupy. Są to baseny, które posiadają urządzenie do podgrzewania wody. Tutaj interesuje nas głównie zużycie energii elektrycznej i szybkość podgrzewania wody. Modele te mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. 

Dmuchane jacuzzi z hydromasażem bez ogrzewania– obecnie występują raczej sporadycznie. Można ich używać tylko w miesiącach letnich na zewnątrz, kiedy słońce ogrzewa wodę. Zaletą są prawie zerowe koszty eksploatacji. Jednak woda w basenie nigdy nie osiągnie tak wysokiej temperatury jak w podgrzewanym jacuzzi.

Jak wybrać nadmuchiwane jacuzzi

Wybierając jacuzzi do ogrodu, tarasu lub piwnicy z winami, skup się na poniższych parametrach, które pomogą Ci wybrać najlepszy model dla Twoich wymagań.

Wielkość i liczba osób

Zanim kupisz jacuzzi, zastanów się, ile osób będzie z niego korzystać. Im więcej osób, tym bardziej potrzebujesz jacuzzi i tym więcej wydasz na jego uruchomienie. Trzeba płacić nie tylko za wodę, ale także za jej podgrzewanie.

Można dostać nadmuchiwane jacuzzi dla przyjemnego relaksu dla dwóch osób (wtedy potrzebna jest pojemność minimum 500 litrów, najlepiej owalna lub okrągła), jacuzzi dla czteroosobowej rodziny (wtedy potrzebna jest pojemność minimum 700 litrów, najlepiej prostokątna lub kwadratowa). Są też jacuzzi dla sześciu osób, ale tutaj potrzebna jest pojemność minimum 900 litrów.

Wskazówka: Producent często podaje określoną liczbę osób, które mogą się zmieścić w jacuzzi. Jeśli jednak naprawdę zależy Państwu na relaksie i komforcie, zalecamy korzystanie z jacuzzi przy mniejszej liczbie osób niż podana.

Użyte materiały

Sztywna nadmuchiwana konstrukcja jacuzzi jest podobna do nadmuchiwanego basenu, z tą różnicą, że wewnątrz jacuzzi zainstalowane są dysze. Dmuchane jacuzzi wykonane są z utwardzonego materiału syntetycznego. Są to zazwyczaj różne formy PCV, choć nazwy tych materiałów mogą się różnić.

Materiał Rhino Tech składa się z sześciu warstw (warstwa ochronna, PVC nowej generacji, wzmocnienie, tkanina laminowana, wzmocnienie, PVC nowej generacji). Materiał ten jest odporny na promieniowanie UV, mróz i zarysowania. Laminowane PVC składa się z trzech warstw (ciężkie i trwałe PVC, wewnętrzna warstwa trwałej siatki, ponownie ciężkie i trwałe PVC), a w niektórych przypadkach zapewnia również ochronę przed promieniowaniem UV. Konstrukcja dwuteowa może wzmacniać materiał z komorami powietrznymi. Można nawet usiąść na krawędzi wiru i nie zapadnie się.

Rodzaj filtracji

W nadmuchiwanych wannach z hydromasażem stosuje się głównie filtrację kartuszową. Zawierają one filtry wykonane z tworzywa sztucznego i chłonnego papieru. Aby filtracja dobrze działała, należy o nią dbać i w szczycie sezonu przynajmniej raz w tygodniu przepłukiwać wkład. Niestety, płukanie zużywa cylinder papierowy i obniża jakość filtracji. Dlatego konieczna jest wymiana kartusza kilka razy w roku.

Drugą opcją jest filtracja piaskowa, gdzie woda jest filtrowana przez piaskowy wkład krzemionkowy. W praktyce jednak filtracja ta jest stosowana bardziej w basenach niż w jacuzzi. Można ją jednak znaleźć np. w komercyjnych jacuzzi, które są eksploatowane niemal przez cały czas.

Akcesoria i funkcje

Zdecydowanie polecamy zakup dodatkowego wyposażenia do jacuzzi. Jeśli chcesz kąpać się w prywatności, możesz umieścić jacuzzi w zatopionym kącie ogrodu lub w pomieszczeniu, albo kupić praktyczny parawan. Parasol ochroni Cię przed słońcem. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz również uzyskać całą altanę ogrodową lub schronienie dla swojej gorącej kąpieli. Gwarantowana jest stuprocentowa prywatność.

Jeśli chcesz ułatwić sobie pielęgnację jacuzzi, to oprócz środków chemicznych do filtracji i konserwacji wody możesz zaopatrzyć się w odkurzacz do jacuzzi. Ręczny to chyba najlepszy wybór. Czyszczenie jacuzzi będzie również częściowo ułatwione, jeśli zaopatrzysz się w pokrywę termoizolacyjną. Dzięki temu do jacuzzi przedostanie się znacznie mniej zanieczyszczeń, a także utrzyma ona ciepłą wodę.

Czy zależy ci na wygodzie? Nie zapomnij o schodkach do jacuzzi, abyś mógł wygodnie wejść i wyjść, lub o siedzisku do jacuzzi.

Mobilne jacuzzi mają zazwyczaj mniej funkcji niż tradycyjne. Nie znajdziesz tu zintegrowanego oświetlenia ani radia. Jednak w każdej chwili można go przenieść w dowolne miejsce, a niektóre jacuzzi potrafią się nawet same napompować.

Inne ważne parametry przy wyborze

Jeśli masz już jasność co do tego, jak duże jacuzzi zdobyć, możesz zacząć studiować inne parametry. Na rynku znajdziemy zarówno jacuzzi bez ogrzewania, jak i z ogrzewaniem. Te pierwsze nadają się do wypoczynku tylko w upalne dni, kiedy słońce ogrzewa wodę, natomiast te drugie nadają się do użytku całorocznego. Temperatura wody w jacuzzi powinna wynosić około 37 °C. Możesz ustawić ją tak wysoko jak chcesz, większość jacuzzi pozwala na ustawienie jej do 40 °C, niektóre nawet wyżej.

Różne jacuzzi mają różną liczbę dysz, ale zazwyczaj 100-150 znajduje się w ścianach. Dysze mogą być wodne lub powietrzne. Większość wanien z hydromasażem posiada dysze powietrzne, które tworzą bąbelki powietrza i zapewniają masaż powierzchniowy całego ciała. Droższe jacuzzi posiadają również dysze do hydromasażu. Tworzą one strumienie wody (bezpośrednie, obrotowe i pulsujące), które rozluźniają mięśnie. Możesz wybrać ich intensywność i kierunek. Są one ustawione tak, aby masować plecy, a także stopy.

W jacuzzi może znajdować się zarówno słodka, jak i słona woda. Jeśli jednak chcesz mieć słoną wodę, musisz kupić jacuzzi z solinatorem. Zaletą jest to, że woda z solą jest antybakteryjna i może pomóc w gojeniu się ran i regeneracji skóry.

Obsługa jacuzzi jest zazwyczaj prosta i intuicyjna. Temperatura i dysze mogą być sterowane bezpośrednio z jacuzzi lub nawet za pomocą pilota. Niektóre jacuzzi mogą być sterowane również za pomocą telefonu komórkowego.

Recenzja – najlepsze jacuzzi

Na rynku istnieją dziesiątki, jeśli nie setki, modeli nadmuchiwanych jacuzzi. Niełatwo jest się w nich odnaleźć. Ogólnie rzecz biorąc, nie pomylisz się ze sprawdzoną marką Intex, ale produkty Belatrix, Greystone, Bestway czy Avenli są również wysokiej jakości i popularne.

 

Belatrix Sorrento 150

Intex Pure Spa – Bubble Greywood Deluxe 6 AP – Intex 28442

Avenli Vancouver-4P

  • nnadmuchiwane jacuzzi z 130 dyszami
  • odpowiedni dla 6 osób
  • średnica basenu wynosi 2,08 metra,
  • wysokość 65 centymetrów
  • filtracja wkładów w zestawie
  • pojemność 1200 litrów
  • wbudowany zasilacz
  • W skład pakietu wchodzi również mata izolacyjna i pokrywa termoregulacyjna do jacuzzi
  • jacuzzi ma 170 dysz
  • odpowiedni dla 6 osób
  • średnica basenu wynosi 2,16 m, a wysokość 71 cm
  • pojemność jacuzzi wynosi 1098 litrów
  • filtracja kartuszowa, pokrywa, mata i wszystkie węże w zestawie
    wykonane z wysokiej jakości 3-warstwowego PVC o konstrukcji FIBER-TECH BEAMS
  • System HWT do zmiękczania wody
  • może być sparowany z aplikacją mobilną
  • mechanizm samoinstalacji
  • jacuzzi okrągłe z 110 dyszami
  • średnica wynosi 1,75 m
  • odpowiedni dla 2-4 osób
  • pojemność 800 litrów
  • system podwójnego ogrzewania DHS
  • trójwarstwowa konstrukcja z PVC ze wzmocnieniami I-BEAM
  • filtracja kartuszowa, pokrowiec i plandeka w zestawie
  • wbudowany cyfrowy panel sterowania jako oczywistość

Jak dbać o jacuzzi

Woda w jacuzzi powinna być wymieniana po ok. 3-4 miesiącach (a cała wanna powinna być w tym czasie myta), oczywiście należy też stosować filtrację w celu usunięcia zanieczyszczeń. Ale to nie wszystko, nie obejdzie się również bez użycia środków chemicznych. O jacuzzi należy dbać tak samo jak o ogrodowy basen dmuchany.

Najpierw należy zmierzyć pH wody i dostosować je do pożądanej wartości. Za pomocą specjualnych produktów trzeba obniżyć lub podnieść pH. Następnie użyj środka dezynfekującego, aby zapobiec powstawaniu glonów i bakterii. Sprawdź ponownie pH i w razie potrzeby dostosuj. Na koniec wyczyść filtr kartuszowy strumieniem ciepłej wody. Powtarzaj wszystkie te czynności co najmniej raz w tygodniu.