Author článku: Dagmar Haladová
Jesień w pełni, w ogrodach, sadach i na podwórkach zaczyna się piętrzyć duża ilość opadłych liści. Jeśli masz na swojej posesji więcej drzew liściastych, to wiesz, jaka to praca oczyścić ogród z liści i regularnie grabić cały materiał na kupki, nie wspominając o tym, że te kupki trzeba jeszcze załadować na taczki i przewieźć w odpowiednie miejsce. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie nie tylko wysiłku, ale i zdrowia pleców, zaopatrz się w odkurzacz do liści.
Oczywiście większość tych urządzeń odkurza tylko liście, ale klienci mają dziś do wyboru szeroką gamę dodatkowych funkcji, akcesoriów i przystawek. W rzeczywistości odkurzacze mogą zbierać liście bezpośrednio do różnej wielkości pojemników, zgniatać je od razu lub mieć działanie odwracające, a także funkcjonować jako dmuchawy, które figlarnie oczyszczają chodniki z bałaganu natury w ciągu kilku minut. Przyjrzyjmy się zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej dmuchawy do liści i co właściwie możemy wybrać.
Recenzja i ranking dmuchaw do liści
Wybierając idealnej dmuchawy do liści w ogrodzie, należy najpierw sprecyzować, jak często i co ważniejsze, do czego chcielibyśmy go używać. Na rynku istnieje wiele różnych typów i modeli o szerokim zakresie funkcji. Jeśli planujemy maksymalnie ułatwić sobie pracę, możemy zdecydować się na przykład na urządzenie wielofunkcyjne, w skład którego wchodzi odkurzacz, dmuchawa i rozdrabniacz. Można wtedy po prostu przełączać się między różnymi funkcjami w zależności od potrzeb.
Kolejną ważną informacją przy wyborze dmuchawy do liści powinna być całkowita ilość opadłych liści, które trzeba uprzątnąć na swojej posesji każdego roku. To chyba logiczne, że ktoś, kto odkurza liście z trzech drzew obok domu rodzinnego, będzie potrzebował innej maszyny, a właściciel sadu użyje innego odkurzacza. Zależy to nie tylko od mocy dmuchawy , ale także np. od wielkości pojemnika zbiorczego czy wariantu napędu.
Dużą atrakcją dla wielu ogrodników jest również wbudowany rozdrabniacz do liści, który natychmiast rozdrabnia liście, które następnie można wykorzystać np. do mulczowania. Należy jednak uważać na to, co się odkurza. Jeśli chcesz od razu zgnieść liście, nie powinny do niego przylegać żadne duże gałęzie, kamienie czy śmieci, w przeciwnym razie mechanizm może zostać łatwo uszkodzony.
Ponieważ większość odkurzaczy trzeba obsługiwać, nosząc je cały czas w rękach, należy również zastanowić się nad wagą urządzenia. Solidna dmuchawa dla młodego mężczyzny z pewnością nie będzie noszona przez jego filigranową żonę czy osoby w wieku emerytalnym.
Podział dmuchaw do liści
Podział według funkcji
Odkurzacz
Urządzenia te służą do zwykłego zasysania zanieczyszczeń. Zaletą odkurzaczy wolnostojących jest to, że można odkurzać również drobne gałązki i odpady. Nadają się one jednak raczej na małe działki, gdyż na większym obszarze operator dosłownie „opuściłby ręce i nogi”. Podczas odkurzania liści idealnie jest najpierw umieścić je w jednym miejscu, z którego można je po prostu zassać do pojemników zbiorczych. Bez dmuchawy trzeba będzie jednak zrobić to ręcznie za pomocą grabi.
Dmuchawa
Dmuchawę można ponownie zakupić jako samodzielne urządzenie lub w połączeniu z odkurzaczem. Dmuchawa służy do przenoszenia opadłych liści z całego ogrodu na jedną kupkę, gdzie następnie można je odkurzyć lub uprzątnąć za pomocą narzędzi ogrodniczych. Ale można go również wykorzystać do innych celów; może pomóc w usuwaniu ścinków trawy z chodnika, usuwaniu gruzu z patio, wydmuchiwaniu rynien lub pomóc w odśnieżaniu.
Połączone instrumenty
Bez rozdrabniacza
Kombinowane dmuchawy do liści posiadają zarówno funkcję odkurzania jak i dmuchania. Ten „kombi” ułatwia wiele prac w ogrodzie. Za naciśnięciem przycisku można ustawić maszynę tak, aby najpierw dmuchała, co ułatwia przeniesienie wszystkich opadłych liści na jedną kupkę. Następnie przełącz funkcję na odkurzanie i pozbądź się kupki. Jeśli posiadasz wersję bez rozdrabniacza, worek na śmieci musi być częściej opróżniany, a liście muszą być w jakiś sposób przetwarzane.
Z rozdrabniaczem
Wariant z rozdrabniaczem ponownie posiada zarówno odkurzacz jak i dmuchawę. Tym razem jednak odkurzone liście są bezpośrednio rozdrabniane, a mulcz pozostaje w pojemniku zbiorczym. O wielkości rozdrobnionych kawałków decyduje parametr zwany współczynnikiem mulczu. Jeśli producent podaje ten stosunek jako np. 10:1, oznacza to, że powstałe rozdrobnione kawałki będą około 10 razy mniejsze niż pierwotnie.
Według napędu
Akumulatorowe– Urządzenia te napędzane są silnikiem elektrycznym, który musi być doładowywany. Zaletą jest to, że możesz poruszać się praktycznie w każdym miejscu na posesji i nie ogranicza Cię przewód zasilający. Jednak tę zaletę umarza bardzo niska moc, która ledwo wystarcza do odkurzenia liści z kilku małych drzewek przy domu. Kolejną wadą jest ich wysoka cena, która często nie idzie w parze z jakością. Niektórzy producenci nie podają nawet, jak długo jest w stanie pracować w pełni naładowany odkurzacz. Tańsze modele bywają sprzedawane bez ładowarki i baterii, które należy dokupić osobno!
Elektryczne– tutaj ogranicza nas długość kabla, ale nagrodą będzie na pewno wyższa moc, która waha się od 700 do 3000W. W przeciwieństwie do wariantów bezprzewodowych, czas pracy jest nieograniczony, wydajność jest więc wyższa, a odkurzacze zasilane elektrycznie są też bardziej wydajne, co z kolei pozwala zaoszczędzić czas.
Spalinowe– silnik benzynowy w dmuchawie jest nieco głośniejszy niż w dwóch poprzednich wariantach. Jest jednak niezbędny np. w większych sadach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci. Wydajność jest mniej więcej taka sama jak w przypadku modeli elektrycznych. Wady to większa waga i konieczność regularnego serwisowania.
Jak wybrać dmuchawę do liści
Moc ssania i moc silnika
W przypadku dmuchawy do liści nie podaje się bezpośrednio mocy, jak to zwykle bywa w przypadku innych urządzeń, ale raczej moc wejściową. To mówi nam, ile faktycznie mocy zużywa dmuchawa. Nie należy też wnioskować o mocy z jej wysokości, bo nawet jeśli moc wejściowa jest bardzo duża, to moc wyjściowa może pozostać w tyle. Z reguły jednak modele benzynowe są znacznie mocniejsze niż elektryczne czy bezprzewodowe, choć niektóre z lepszych jakościowo modeli elektrycznych mogą być w tym samym przedziale.
Znacznie bardziej obiektywnym parametrem jest siła ssania. Nie jest to podawane w watach, ale w m³/h lub l/s. Te liczby mówią klientowi, ile liści odkurzacz zasysa w jednostce czasu. Im większą moc ma maszyna, tym więcej litrów lub metrów sześciennych liści zasysa w krótszym czasie. Aby dać Ci wyobrażenie – optymalna dmuchawa ma siłę ssania około 220 l/s. Nie wszyscy producenci podają jednak ten ważny parametr, ale zazwyczaj można go znaleźć w droższych i wysokiej jakości modelach.
Waga
Waga to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Jeśli mamy bardzo małą działkę, a praca z odkurzaczem zajmuje nam tylko chwilę, to może nie przejmujemy się tak bardzo różnicami w wadze poszczególnych modeli, ale gdy nosimy odkurzacz w rękach przez dłuższy czas, to każdy kilogram się liczy.
Przeciętnie waga odkurzaczy waha się od 1,5 kg do 7 kg. Najlżejsze modele są elektryczne, a najcięższe zazwyczaj benzynowe lub akumulatorowe (te ostatnie przenoszą dodatkowy akumulator). Zaleca się wybór urządzenia o wadze 2-4 kg. Oczywiście waga podawana jest przy pustym worku zbiorczym, więc musimy uwzględnić dodatkowy kilogram.
Hałas
Właściciel ogrodu w kolonii ogrodowej lub zacisznego sadu może nie przejmować się zbytnio poziomem hałasu, gdyż w tych miejscach można spodziewać się sporadycznego użycia maszyn, a hałas zazwyczaj nikomu nie przeszkadza. Jednak w przypadku pracy z bardzo głośnym odkurzaczem, który dodatkowo znajduje się bardzo blisko naszego ciała i uszu, stosowanie wysokiej jakości słuchawek z redukcją szumów jest absolutną koniecznością. Podczas odkurzania bez nich operator może doznać migreny lub chwilowego uszkodzenia słuchu.
Urządzenia elektryczne i akumulatorowe są z reguły cichsze, a poziom hałasu nie przekracza 90 dB. Natomiast silniki spalinowe są głośniejsze i generują hałas na poziomie nawet 100 dB. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę siebie i swoje zdrowie, ale także otoczenie. W szczególności, jeśli mieszkasz w domu szeregowym, powinieneś mieć na uwadze, że hałas dmuchawy spalinowej może drażnić Twoich sąsiadów.
Prędkość powietrza
Przepływ powietrza, czyli nadmuchiwanie lub zasysanie, jest oczywiście bardzo ważną wielkością dla tego urządzenia. Szczególnie interesują nas odkurzacze kombinowane, które posiadają również funkcję dmuchawy. Prędkość podawana jest zazwyczaj w kilometrach na godzinę, czasem także w metrach na sekundę. Maszyny o prędkości powietrza co najmniej 200 km/h powinny być wystarczające.
Prędkość powietrza i siła ssania silnika to dwa ważne parametry, bez których nie obejdzie się wysokiej jakości dmuchawę kombinowaną. Jeśli producent ich nie określa i nie można ich znaleźć w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej, nie kupuj tej maszyny. W większości przypadków jest to urządzenie słabej jakości, o niewystarczającej mocy do wykonania zadania.
Współczynnik mulczowania
Dmuchawy kombinowane z rozdrabniaczem mogą również rozdrabniać materiał bezpośrednio po odessaniu, a mulcz gromadzi się już w worku zbiorczym. Ma to kilka zalet – worek do zbierania mieści więcej liści i nie trzeba go ciągle opróżniać, liście można kompostować (dobrze się rozkładają) lub wykorzystać do ściółkowania rabat kwiatowych i ochrony roślin ozdobnych czy ziół przed mrozem.
Jeśli obawiasz się, że do rozdrabniacza dostaną się większe przedmioty, takie jak gałęzie, kamienie, śmieci lub, nie daj Boże, żywe stworzenia (ślimaki, małe płazy lub bezkręgowce), kup model z inżektorem. Dzięki temu te cięższe od samych liści przedmioty są zasysane prosto do worka zbiorczego.
Współczynnik mulczowania jako parametr jest prawie zawsze podawany przez producenta dla tych urządzeń. Przykładowo wyraża się ona jako 10:1, co oznacza, że pokruszone kawałki materiału będą w przybliżeniu dziesięć razy mniejsze niż były pierwotnie. Rozdrabnia się tylko suche liście, choć niektóre urządzenia zasilane benzyną radzą sobie również z mokrymi.
Pojemność worka zbiorczego
Ten parametr nie jest decydujący, ale mimo wszystko warto się na nim skupić. Pojemność worka zbiorczego powie nam, jak często będziemy musieli wyłączać urządzenie i opróżniać worek. Należy jednak pamiętać również o tym, że duży kosz jest cięższy i co ważniejsze, urządzenie będzie znacznie cięższe, gdy będzie pełne. Jeśli więc odkurzacz będzie obsługiwany przez kobietę lub nawet seniora, lepiej wybrać urządzenie z mniejszym pojemnikiem na odpady. Ich pojemność waha się od 17 do 60 litrów. W tym przypadku ideałem jest złoty środek, czyli 30-40 litrów.
Czas działania
Czas pracy jest interesujący tylko w przypadku urządzeń bezprzewodowych i wskazuje, jak długo odkurzacz jest w stanie pracować na jednym ładowaniu. Wybierając maszynę z tego typu napędem, należy zwrócić baczną uwagę na tę liczbę, ponieważ niektóre maszyny są w stanie pracować na jednym ładowaniu tylko przez 15 minut, a następnie ładować się przez ponad pół godziny.
Materiał do dmuchawy do liści
Jeśli chcesz, aby Twój odkurzacz długo wytrzymał bez uszkodzeń, zastanów się nad materiałem, z którego jest wykonany. Zewnętrzne części są zazwyczaj plastikowe, co zapewnia mniejszą wagę. Nie ma w tym nic złego, ale nie może to być tani, miękki plastik, który można już poznać po dotyku. Nas jednak najbardziej interesuje to, z czego wykonany jest wentylator, co kryje się w środku. Ostrza powinny być wykonane z utwardzonego plastiku lub metalu, nigdy z miękkiego tworzywa, które pęknie przy pierwszym kamieniu!
Rozmiar i kształt rury ssącej
Poszczególne modele mogą się też różnić wielkością lub kształtem tuby. Tanie dmuchway, które są lekkie i kompaktowe, często mają wąską i krótką rurę. Po pierwsze, rura często zapycha się liśćmi lub wyprostowanymi gałązkami, a po drugie, brak długości oznacza, że będziesz musiał się zbytnio schylać, a Twój kręgosłup będzie cierpiał podczas pracy.
Obsługa i ergonomia
Obsługa powinna być łatwa i intuicyjna. Przełączanie pomiędzy funkcjami powinno odbywać się za pomocą jednego przycisku, a wyjmowanie i opróżnianie worka zbiorczego powinno być łatwe. Jeśli chodzi o ergonomię, to dobrym pomysłem są dwa uchwyty do trzymania obiema rękami (lub jeden długi). Lepsze dmuchawy wyposażone są w kosz do zbierania odpadów z dwoma paskami, który wystarczy założyć na plecy jak plecak i nie obciąża się tak bardzo ramion i pleców. Inną opcją może być kosz do zbierania na kółkach, ale nie jest to możliwe do wykorzystania w gorszym terenie i wymaga trzymania węża jedną ręką, podczas gdy drugą ciągniemy kosz za sobą.
Akcesoria
- Kółka – kółka mogą znajdować się zarówno na worku zbierającym, jak i na początku rury ssącej, która wtedy opiera się o podłoże, a operator nie musi jej dźwigać z pełną wagą.
- Dodatkowa rączka – służy do poprawy chwytu maszyny, którą można obsługiwać obiema rękami.
- Pasek lub pasek roboczy – to świetny dodatek; pasek umożliwia przewieszenie odkurzacza przez ramię bez konieczności przenoszenia całego ciężaru w rękach
- Przystawki do dmuchawy- niektóre urządzenia zawierają wymienne przystawki do odkurzania o różnych długościach lub szerokościach
- Słuchawki z redukcją hałasu – w lepszych jakościowo i droższych modelach, zwłaszcza benzynowych (które są też głośniejsze), w pakiecie znajdziemy profesjonalne słuchawki z redukcją hałasu lub zatyczki do uszu.
- Wymienny kosz zbierający – mimo, że kosz zbierający wykonany jest z dość trwałych materiałów, to i tak po jakimś czasie może się złamać. Dlatego dobrze jest, jeśli w pakiecie znajduje się zapasowa, bo zdobycie jej osobno w niektórych przypadkach nie jest nawet możliwe.
Funkcja
- Kontrola mocy – funkcja ta występuje w droższych modelach. Dzięki niemu można w sposób płynny lub bezstopniowy przełączać się z pełnej mocy ssania na moc mniejszą. Jest to przydatne podczas odkurzania liści na luźnych powierzchniach (np. żwir).
- System antywibracyjny – podczas pracy wibracje z maszyny trafiają na ręce i ciało operatora. Niektóre z lepszych maszyn mają system antywibracyjny, który pochłania te wstrząsy.
- Miękki start – funkcja ta pozwala na płynny start odkurzacza lub dmuchawy.
- Wodoodporny worek do zbierania – dzięki wodoodpornemu workowi można odkurzać również mokre liście bez obawy, że woda wycieknie z worka.
Cena
Oczywiście bierzemy też pod uwagę cenę odkurzacza do liści. Najtańsze modele to już około 191 złotych. Są to podstawowe urządzenia bez akcesoriów i dodatkowych funkcji, wyposażone w silnik elektryczny. Odkurzacze te mogą być używane tylko sporadycznie i na małej powierzchni. Zwróć uwagę na jakość wentylatora!
W przedziale cenowym od 383 do 1151 złotych znajdziemy chyba najwięcej modeli. Niektóre z nich są już bardzo wysokiej jakości, a także oferują szeroki zakres funkcji i innych akcesoriów. Pojawiły się też pierwsze urządzenia kombinowane. Jeśli masz dmuchawę tylko do użytku osobistego na mniejszej lub średniej posesji, poszukaj go w tej kategorii.
Dmuchawy powyżej 1 151 tys. zł są już bardzo mocne i zazwyczaj mają silnik benzynowy. Kosz na śmieci jest zazwyczaj wielkogabarytowy (około 60 litrów). W tej kategorii maszyny bardziej nadają się do użytku komercyjnego lub na przykład do użytku w sadach, gospodarstwach rolnych i innych dużych działkach.Przy wyborze bierzemy również pod uwagę cenę odkurzacza do liści. Najtańsze modele to już około 191 złotych Są to podstawowe urządzenia bez akcesoriów i dodatkowych funkcji, wyposażone w silnik elektryczny. Odkurzacze te mogą być używane tylko sporadycznie i na małej powierzchni. Zwróć uwagę na jakość wentylatora!
W przedziale cenowym od 191 do 1 191 złotych znajdziemy chyba najwięcej modeli. Niektóre z nich są już bardzo wysokiej jakości, a także oferują szeroki zakres funkcji i innych akcesoriów. Pojawiły się też pierwsze urządzenia kombinowane. Jeśli masz odkurzacz tylko do użytku osobistego na mniejszej lub średniej posesji, poszukaj go w tej kategorii.
Odkurzacze powyżej 1 191 złotych są już bardzo mocne i zazwyczaj mają silnik benzynowy. Kosz na śmieci jest zazwyczaj wielkogabarytowy (około 60 litrów). W tej kategorii są one przeznaczone raczej do użytku komercyjnego lub na przykład do stosowania w sadach, gospodarstwach rolnych i innych dużych działkach.
Recenzja – najlepsze dmuchawy do liści
Wydajna dmuchawa benzynowa w wyższej kategorii cenowej, odpowiedna do użytku domowego i profesjonalnego. Kosz zbierający ma pojemność 63 litrów, posiada funkcję nadmuchu i waży zaledwie 4,4 kilograma. Posiada funkcję Smart Start, jest dobrze wyważony i ergonomiczny. W zestawie znajdują się również dodatkowe załączniki. Oczywiście jest funkcja rozdrabniania, a współczynnik mulczowania wynosi 16:1.
Dla niewymagających ogrodników z mniejszą działką, ten model jest doskonały do okazjonalnego użytku i może pochwalić się popularną ceną (około 153 złotych). Może ssać, dmuchać i miażdżyć. Posiada silnik elektryczny, kosz zbierający o pojemności 45 litrów i waży 3,5 kg. Musimy jednak liczyć się z gorszą ergonomią, brakiem akcesoriów i niską mocą.
Złoty środek i najlepsze, jakie można znaleźć w przedziale cenowym do 3 tysięcy koron. Odkurzacz ten jest doskonałym wyborem na mniejsze i średnie działki, a jego funkcje zadowolą nawet najbardziej wymagających ogrodników. Posiada trwałe stalowe ostrza, które rozdrabniają liście w stosunku mulczowania 12:1. Posiada doskonałą ergonomię – przystawka ma kółka, w zestawie znajduje się pasek, a rączka ma specjalną antypoślizgową powierzchnię. Waga wynosi 5,5 kg, moc do 3000 W, pojemność worka 45 l, a prędkość przepływu powietrza 270 km/h.
Jak dbać o dmuchawę do liści
- Ważne jest odpowiednie przechowywanie. Umieść instrument w suchym i ciemnym miejscu i przykryj go osłoną przeciwkurzową.
- Zawsze po zakończeniu pracy należy odpowiednio opróżnić worek zbiorczy i przechowywać go oddzielnie, aby mógł się przewietrzyć lub wysuszyć.
- Sprawdź również, czy przedłużacz lub wentylator nie jest zablokowany.
- Silniki benzynowe wymagają regularnego serwisowania.