Recenzja: baseny dmuchane

Baseny dmuchane to praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą poświęcać dużego kawałka swojej działki na basen, z którego korzysta się tylko przez kilka miesięcy w roku. Powodem, dla którego …

Recenzja: baseny dmuchane

Author článku: Dagmar Haladová

  • Baseny dmuchane to praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą poświęcać dużego kawałka swojej działki na basen, z którego korzysta się tylko przez kilka miesięcy w roku. Powodem, dla którego warto zdecydować się na basen dmuchany może być również jego szybka realizacja – brak budowy, brak bałaganu w ogrodzie. Jednak różnice występują nawet pomiędzy dmuchanymi basenami i wybierając go powinniśmy skupić się na kilku podstawowych parametrach, aby nie wybrać produktu jednorazowego.

Recenzja i ranking basenów dmuchanych

Zakup basenu dmuchanego niesie ze sobą szereg korzyści. Pierwszym z nich jest z pewnością niska cena. Kolejna sprawa to łatwość utrzymania, nie zajmują one dużo miejsca i nie ma potrzeby prowadzenia jakichkolwiek prac budowlanych na posesji. Aby jednak mieć pewność, że otrzymany basen nie będzie rozczarowaniem, które nie przetrwa nawet jednego sezonu, trzeba wybierać według pewnych zasad.

Najpierw wybierz miejsce w ogrodzie, gdzie co roku będziesz nadmuchiwać basen. W zależności od jego wielkości wybieramy również wielkość samego basenu. Wielkość zależy również od tego, czy będą w nim pływały dzieci czy dorośli. Dzieci mogą wybierać od najmniejszych basenów, które mają ledwie metr średnicy i kilka centymetrów głębokości, po całkiem duże baseny o powierzchni sięgającej nawet metra, uzupełnione o różne elementy zabawowe, takie jak zjeżdżalnie i tym podobne.

Klasyczne baseny dmuchane są odpowiednie dla dorosłych lub całej rodziny. Są one zazwyczaj okrągłe i mają średnicę od 2 do 5 metrów. Oczywiście można dostać większe, ale są to zazwyczaj wersje prostokątne z zewnętrznym wspornikiem. Te okrągłe i prostokątne baseny można następnie podzielić na dwie grupy – pełne baseny dmuchane i baseny z dmuchaną obręczą.

Oprócz wielkości, do innych decydujących parametrów należy zaliczyć zastosowany materiał – odpowiedni wybór zapewni długą żywotność basenu, a Ty nie będziesz musiał szukać pęknięć na PCV już po kilku tygodniach użytkowania. Interesować nas będzie również głębokość, bo nikt nie chce, aby zamiast pożądanego chłodzenia całego ciała, zamoczyć kostki. A na koniec dobierzemy jeszcze odpowiednią filtrację i inne akcesoria basenowe, takie jak schodki, zadaszenie i inne gadżety.

Podział basenów dmuchanych

Baseny w pełni dmuchane

Konstrukcja tych basenów nadmuchuje się całkowicie, co również sprawia, że basen trzyma swój kształt. Są to zazwyczaj mniejsze baseny, przeznaczone głównie dla dzieci. Kupując je, można wybierać spośród różnych kształtów. Jednak w tych basenach zazwyczaj nie można zainstalować filtracji.

Baseny z nadmuchiwanym brzegiem

W tym rodzaju basenu nadmuchiwana jest tylko krawędź basenu, po czym basen może zacząć wypełniać się wodą. Dzięki ciśnieniu wody będzie stała i utrzymywała swój kształt. Jego boki wykonane są z PVC – im więcej warstw PVC, tym lepsza jakość basenu. Ten typ basenu ma zazwyczaj kształt okrągły lub prostokątny. Można też dodać filtrację, stopnie, wzmocnienie boków (konstrukcja), daszek lub grzejnik itp.

Nadmuchiwane jacuzzi

Jest to bardzo popularny w ostatnich czasach rodzaj basenu dmuchanego. Pod względem konstrukcyjnym są to właściwie modele w pełni dmuchane, ale posiadają dysze do masażu oraz urządzenie podgrzewające wodę w basenie do komfortowej temperatury. Oczywiście jest wbudowana filtracja. W jacuzzi może znaleźć się również oświetlenie, uchwyty na napoje i inne gadżety.

rozdělení nafukovacích bazénů

Jak wybrać basen dmuchany?

Zanim wybierzesz basen, musisz jasno określić swoje wymagania dotyczące przestrzeni, jakości i opcji akcesoriów. Najważniejszym czynnikiem jest to, ile osób będzie pływało w basenie. Rozmiar jest więc najważniejszym parametrem w procesie wyboru.

Rozmiar – szerokość, długość

To, jak duży basen potrzebujesz, zależy głównie od tego, jak go wykorzystasz. Jeśli wybierasz dmuchany basen dla dzieci, to z pewnością wystarczy najmniejszy rozmiar. Baseny te służą do tego, aby w parne letnie dni dzieci mogły się ochłodzić i dobrze bawić. Jeśli w basenie będzie pływało jednocześnie więcej niż jedno dziecko, należy już teraz odpowiednio dostosować wielkość basenu. Pełne dmuchane baseny dla dzieci można kupić także w stosunkowo dużych wersjach. Największe z nich mają kształt prostokąta.

Jeśli jednak w basenie chcą pływać także dorośli, warto szukać basenów o średnicy co najmniej 3,5 metra. Jeśli jednak chcemy zachować jak najwyższy komfort i mieć dużo miejsca, basen rodzinny powinien mieć raczej 5 m średnicy.

Baseny tak szerokie to zazwyczaj te z dmuchanym brzegiem. Dzięki temu nie ma ryzyka kontuzji podczas pływania z dziećmi, ponieważ ich miękka gumowa konstrukcja jest bezpieczna dla dzieci.

Głębokość i objętość basenu

Głębokość basenu jest wskazówką, jak wysoki będzie poziom Twojego nowego basenu. W przypadku basenów dmuchanych może ona wynosić od około 70-150 cm.

Baseny o głębokości do 1 m są idealne do pływania dla dzieci. Ale nie można się pomylić z większą wersją około 120 cm. Takie baseny będą idealnym wyborem do rodzinnego pływania – Wy jako dorośli będziecie się w nich czuli wystarczająco komfortowo, a dzieci też będą mogły w nich przyzwoicie popływać. Ale jeśli w basenie chcą pływać także dorośli, powinien mieć on co najmniej 1,5 m głębokości.

Z wielkością i głębokością basenu związana jest również jego objętość. Basen rodzinny powinien mieć minimum 4 000 litrów. Ale to są baseny, w których się tylko chłodzi. Jeśli chcesz być wystarczająco wygodny, aby pływać, liczba ta powinna wynosić gdzieś pomiędzy 9000 a 15000 litrów. Ta liczba pozwoli Ci również dowiedzieć się, jak duże będzie zużycie wody w Twoim basenie.

Materiał

Baseny dmuchane w przeważającej większości wykonane są z PCV. Choć materiał jest odpowiedni, o ostatecznej jakości basenu decyduje jego konstrukcja. Przy wyborze basenu należy kierować się zasadą, że im więcej warstw PCV posiada, tym lepsza jest jego jakość. Najlepszej jakości baseny dmuchane można poznać po tym, że są wykonane z trzech warstw PCV.

W przypadku basenów o większych rozmiarach, które muszą obsługiwać większe ilości wody, trójwarstwowe PVC powinno być oczywistością. Boki basenów PCV posiadają wtedy różne zabiegi dekoracyjne, które mają charakter czysto ozdobny. Tutaj konkretny wybór zależy wyłącznie od gustu.

Filtracja

Właściwa filtracja jest ważnym elementem basenu. Dlatego wybierając basen, zwróć uwagę, czy posiada on również przyłącze filtracyjne. To następnie dba o czystość i jakość wody.

W przypadku basenów dmuchanych masz do wyboru 2 rodzaje filtracji:

Filtracja piaskowa – składa się z pojemnika, w którym odbywa się filtracja piaskowa, osobnej pompy oraz węży, które są podłączone do basenu. Następnie następuje filtracja, dzięki której woda przepływająca przez naczynie filtracyjne zostaje pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a następnie wraca do basenu.  Zaletą filtracji piaskowej jest to, że jest łatwa w utrzymaniu – wystarczy przepłukać medium filtracyjne. Raz na jakiś czas przeprowadzana jest również całkowita wymiana piasku.

Jakość wody w basenie jest bardzo ważna. Jeśli kupujemy większy basen powyżej 3,5 m, powinien on mieć również węże do podłączenia filtracji piaskowej.

Filtracja kartridżowa – nadaje się do mniejszych basenów i okazjonalnego pływania. Jest on podłączony do basenu w taki sam sposób jak filtracja piaskowa, ale posiada inne medium filtracyjne. Wkład dba o filtrację i czystość wody. Wkład ma krótszą żywotność i bardzo szybko może się zapchać. Jego wadą jest konieczność wymiany wkładu kilka razy w sezonie. Ale jego zaletą jest to, że nie jest obciążony finansowo, a wymiana jest przystępna.

Inne akcesoria

Gdy już wybierzemy odpowiedni basen, nie obejdzie się bez odpowiednich akcesoriów. Mogą one zarówno uprzyjemnić pływanie w basenie, jak i przedłużyć żywotność samego basenu.

Najczęściej spotykanym akcesorium basenowym jest zazwyczaj podgrzewacz wody. Najczęściej widzimy ją w postaci paneli słonecznych, które są montowane na filtracji. Alternatywą jest zastosowanie żagla solarnego, który chroni wodę w basenie przed zanieczyszczeniami, a także pomaga ją ogrzać. Oprócz tych metod, baseny mogą być również ogrzewane za pomocą energii elektrycznej.

Inne akcesoria ułatwiające pobyt w wodzie to daszek i schodki. Stopnie zapewnią sprawny dostęp do basenu, ale trzeba zwrócić uwagę na ich odpowiedni rozmiar i nośność.

Zadaszenie pomoże dłużej utrzymać ciepło wody. Daszki dmuchane z PCV to najtańsza opcja. Bardziej złożone zadaszenia mają metalową konstrukcję, na którą naciągnięta jest plandeka. Jeśli chcesz pływać bezpośrednio w krytym basenie, to powinieneś poszukać dachu z poliwęglanu.

Oczywiście akcesoria do basenu to siatka na zanieczyszczenia i podkładka ochronna pod basen. Za pomocą siatki można usunąć duże zanieczyszczenia, które wdzierają się do basenu (owady, liście), natomiast mata ochronna izoluje basen od podłoża, dzięki czemu woda dłużej pozostaje ciepła, a także stanowi ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi lub przebiciem dna basenu.

nejlepší nafukovací bazény

Recenzja- najlepsze baseny dmuchane

Baseny dmuchane dla dzieci

Intex 57114 Basenik dmuchany Muchomor

Mały basenik dla dzieci z zadaszeniem w kształcie muchomora, który ochroni Twoje maluchy przed słońcem. Średnica basenu wynosi 102 centymetry, więc jest odpowiedni dla najmłodszych.

Marimex Basen Tampa 1,83 x 0,51 m Flamingo różowy

Basen dla dzieci w kształcie flaminga z dmuchaną obręczą mieści aż 750 litrów wody, więc zadowoli nawet większe dzieci, dla których również jest przeznaczony. Są wloty do podłączenia systemu filtrującego, więc możesz cieszyć się czystą wodą przez cały sezon.

Bestway Basenik Plac Zabaw 53052 Fantastic Aquarium 239 x 206 x 86 cm

Wesoły wodny świat, w którym dzieci mogą się bawić i jednocześnie przyjemnie orzeźwiać. W płytkim basenie znajduje się dmuchana zjeżdżalnia i kolorowe zwierzęta morskie.

Baseny rodzinne

Intex Basen Easy Set Pool 457 x 107 cm 26166NP

Basen ten wykonany jest z trójwarstwowego PVC, co gwarantuje wysoką trwałość i długowieczność. Jest to typ z nadmuchiwaną obręczą. W zestawie znajduje się również wysokiej jakości filtracja kasetowa, wąż łączący, pokrowiec, mata i drabinka. Dzięki wymiarom 457 x 107 centymetrów cała rodzina będzie orzeźwiona w gorące letnie dni. Montaż basenu zajmuje około 15 minut (bez napełniania).

Bestway Family 3,05 x 1,83 x 0,56 m 54009

Basen ten wykonany jest z trójwarstwowego PVC, co gwarantuje wysoką trwałość i długowieczność. Jest to typ z nadmuchiwaną obręczą. W zestawie znajduje się również wysokiej jakości filtracja kasetowa, wąż łączący, pokrowiec, mata i drabinka. Dzięki wymiarom 457 x 107 centymetrów cała rodzina będzie orzeźwiona w gorące letnie dni. Montaż basenu zajmuje około 15 minut (bez napełniania).

Bestway Steel Pro Frame 4,57 x 0,91 m 57124 +filtracja kartridżowa

Basen ze stelażem Bestway to idealne rozwiązanie na wypoczynek w ogrodzie na upalne dni z przeznaczeniem na wiele sezonów dla Ciebie, twojej rodziny i znajomych.

Jak dbać o basen dmuchany

Pozycja, nadmuchiwanie i napełnianie basenów

  • Najpierw należy wybrać odpowiednie podłoże. Idealna jest twarda i równa powierzchnia, która nie pracuje zbyt mocno – piasek nie jest odpowiedni, podobnie jak miękka i błotnista gleba.
  • Umieść matę basenową na powierzchni, a następnie rozłóż na niej basen dmuchany.
  • Za pomocą kompresora możemy rozpocząć nadmuchiwanie. Optymalne napompowanie można poznać po tym, że jest już twarde, ale jednocześnie powierzchnię można jeszcze lekko ścisnąć – zapobiega to uszkodzeniu szwów.
  • Gdy już napompujemy, możemy przystąpić do napełniania. Zawsze napełniaj do maksymalnie 80% objętości.

Pielęgnacja w trakcie sezonu

  • Chemia basenowa pomoże utrzymać dobrą jakość wody. Jeśli chcesz iść bardziej naturalną drogą, możesz również spróbować soli.
  • Jeśli chcesz zachować tę samą wodę w basenie przez całe lato, musisz dodać filtrację, aby ją oczyścić. Oczywiście nadal korzystamy z oczyszczaczy wody.
  • Regularnie usuwaj z wody widoczne zanieczyszczenia. Odbywa się to za pomocą siatki, która wyłapuje opadłe liście, owady i inne mniejsze lub większe zanieczyszczenia.
  • Przykryj basen plandeką, gdy nie jest używany.
  • Utrzymuj optymalne pH wody w basenie – do sprawdzenia tego możesz użyć papierków. Idealne wartości pH mieszczą się w przedziale od 6,8 do 7,2. Jeśli liczby te są wyższe lub niższe, może dojść do podrażnienia skóry lub oczu albo uszkodzenia niektórych części basenu. Do regulacji pH należy używać specjalnych produktów przeznaczonych do tego celu.

Zimowanie

Po zakończeniu sezonu ważne jest odpowiednie przezimowanie basenu, abyśmy mogli z niego korzystać w kolejnym roku. Pierwsze co robimy to spuszczamy wodę. Choć podlewanie owoców, warzyw, ziół i drzew w całym ogrodzie taką ilością wody może wydawać się kuszące, to jednak chemikalia basenowe lub większa ilość soli raczej zaszkodzą roślinom. Używaj wody do podlewania tylko wtedy, gdy pozostawiono ją na tyle długo (nawet kilka tygodni), aby cały chlor i inne chemikalia częściowo wyparowały.

Po spuszczeniu wody należy zdemontować wszystkie węże i rozłożyć system filtracji na części składowe. Opłucz je dobrze czystą wodą i pozwól im wyschnąć, tak jak sam basen. Gdy wszystko jest idealnie czyste i suche, przechowuj basen i jego akcesoria w ciemnym, suchym miejscu, gdzie zimą temperatury nie spadają poniżej zera.