Melisa lekarska

Melisa lekarska (Mellisa officinalis) od wieków znana jest ze swojego uspokajającego działania na ciało i umysł człowieka. Do dziś to cudownie pachnące zioło o subtelnym cytrynowym smaku jest stosowane do …

Melisa lekarska

Author článku: Dagmar Haladová

Melisa lekarska (Mellisa officinalis) od wieków znana jest ze swojego uspokajającego działania na ciało i umysł człowieka. Do dziś to cudownie pachnące zioło o subtelnym cytrynowym smaku jest stosowane do łagodzenia napięcia nerwowego i wywoływania snu. Znalazł swoje miejsce nie tylko w kuchni, aptece czy medycynie ludowej, ale także w aromaterapii.

W Czechach nie znajdziecie go w stanie dzikim, gdyż występuje bardzo rzadko. Dlatego musimy sami ją uprawiać. Jest to stosunkowo kompaktowe zioło, więc z łatwością poradzi sobie z życiem w doniczce lub na rabacie. Co kryje się za zapachem, smakiem i przede wszystkim właściwościami leczniczymi melisy? A jak dbać o roślinę przez cały rok, aby dobrze się rozwijała?

Jak uprawiać melisę lekarską

Melisa lekarska, jest ziołem z rodziny jasnotowatych, do której należą również bazylia, lebiodka pospolita, lawenda, mięta, macierzanka, rozmaryn, szałwia i hyzop. Lubi też dzielić rabatę ze wszystkimi tymi roślinami, ponieważ ich wymagania są bardzo podobne.

Jest to wieloletnie zioło, które dorasta do wysokości 70-150 centymetrów. Łodyga nosi aromatyczne liście, które są bardzo gęsto upakowane. Liście są ułożone w przyjazny sposób, mają jajowaty kształt, ogonek i silnie pachną cytryną (smak również jest bardzo podobny do tego owocu). Wynika to z zawartości olejków eterycznych, a konkretnie cytralu, cytronellalu i cytronellolu. Melisa pochodzi ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego, ale przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie również u nas.

Meduňka lékařská

Uprawa melisy

Melisa jest rośliną wieloletnią, która nadaje się do uprawy w doniczce lub na rabacie. Najczęściej uprawia się ją z zakupionych sadzonek, ale wstępna uprawa z nasion nie jest wyjątkiem. Zioło to wymaga dobrze przepuszczalnej gleby. Podłoże najlepiej przygotować z ziemi ogrodowej, kompostu i piasku w proporcji 1:1:1.

Idealne siedlisko to takie, w którym jest dużo światła i ciepła, a roślina jest osłonięta od wiatru. Jak większość ziół z rodziny jasnotowatych potrzebuje pełnego słońca. Grządka ziołowa powinna być zatem umieszczona w najbardziej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. W przypadku uprawy w doniczkach i skrzynkach należy umieścić ją za oknem od strony południowej.

Choć pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, nie toleruje całkowitego wysychania gleby. Zwłaszcza młode rośliny są na to bardzo wrażliwe. Starsze rośliny, które mają już bogaty system korzeniowy i silne kłącza, lepiej radzą sobie z suchą ziemią i nie przeszkadza im ona tak bardzo.

Uprawa melisy w doniczce

Zioło idealnie nadaje się do uprawy w doniczce. Preferuje bezpośrednie słońce i świeże powietrze, dlatego najlepiej będzie się rozwijać na balkonie lub za oknem. Musi być jednak wystawiona na działanie promieni słonecznych przez większą część dnia, ponieważ tylko w ten sposób będzie miała swój typowy aromat, smak i duże ilości zdrowotnych olejków eterycznych i innych substancji.

Przed posadzeniem należy wypełnić doniczkę odpowiednim podłożem (patrz wyżej) i umieścić w niej sadzonkę. Uprawiana w pojemniku melisa wymaga częstszego podlewania niż ta na rabacie. Nie zapomnijcie o uszczypnięciu krzewu, aby utrzymać go w zwartej formie. Wybierając doniczkę, pomyśl także o objętości korzeni; rosną one do 30 centymetrów w głąb, dlatego lepsza jest głębsza doniczka.

Uprawa melisy z nasion

Uprawa z maleńkich nasion jest nieco trudniejsza niż sadzenie sadzonek, ale nie jest niemożliwa. Dobrym pomysłem jest wymieszanie nasion z drobnym piaskiem i umieszczenie ich bezpośrednio na podłożu odpowiednim do kiełkowania. Na pojawienie się pierwszych liści potrzeba 28 dni, dlatego nasiona wysiewamy na początku marca. Jeśli jednak chcemy umieścić nasiona bezpośrednio na grządce, musimy poczekać do końca kwietnia, gdy gleba lekko się ociepli.

Uprawa melisy na zewnątrz

Melisa najlepiej rozwija się wśród innych ziół. Natomiast na rabacie niech rośnie bardziej na brzegu, może obok mięty, która ma podobne wymagania wilgotnościowe. Można też spróbować uprawiać ją tam, gdzie wcześniej rósł groch lub fasola. Bobowate rośliny pozostawiają w glebie dużo azotu, co bardzo jej odpowiada.

W okresie wegetacji należy regularnie odchwaszczać teren wokół rośliny oraz lekko napowietrzać i kopczykować. Korzenie rosną dość głęboko, więc nie ma potrzeby się nimi przejmować. Potrzebuje odpowiedniego podlewania i sporadycznego nawożenia. Podobnie jak w przypadku sadzenia w doniczkach, krzew należy przycinać w taki sposób, aby tworzył jak najwięcej wierzchołków, ponieważ młode liście są najbogatsze w składniki odżywcze.

Uprawa melisy w domu

Melisa bez problemu radzi sobie z życiem w pomieszczeniach zamkniętych. Oczywiście trzeba go umieścić przy oknie, gdzie przez cały dzień jest jak najwięcej światła. Preferuje chłodniejsze, mniej nagrzane pomieszczenie. Wymaga regularnego podlewania, sporadycznego nawożenia i corocznego przesadzania do większego pojemnika ze świeżą ziemią. Dopóki zioło znajduje się w pomieszczeniach przez cały rok, nie trzeba się martwić o zimowanie. Zapewni nam świeże liście nawet podczas największych mrozów.

Jak sadzić melisę lekarską

Sadzonki należy umieścić w klamrze o wymiarach około 50×40 centymetrów. Odległość od innych roślin powinna być zachowana w zależności od ich pokroju, ale co najmniej 20-30 cm. Otwór na sadzonkę musi mieć co najmniej 10 centymetrów głębokości. Młode rośliny umieszczamy na rabacie wiosną, najlepiej w kwietniu lub na początku maja.

Nawożenie melisy

Melisa jest dość wymagająca pod względem składników odżywczych. Radzi sobie z życiem w gorszych warunkach, ale gdy ma wystarczająco dużo składników odżywczych, krzew jest bardzo bogaty, szybko rośnie, jest odporny, a liście mają intensywny zapach i smak. Do nawożenia rośliny zawsze używamy nawozu organicznego, gdyż zamierzamy ją skonsumować. Najlepiej nawozić ją raz w miesiącu kompostem i raz w miesiącu dodawać do podlewania wywar z pokrzywy (sok z pokrzywy).

Rozmnażanie melisy

Roślina ta może być rozmnażana na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest oczywiście propagacja generatywna przez nasiona, którą omówiliśmy już szczegółowo w poprzednim tekście. Inną opcją jest rozmnażanie przez kępy korzeniowe. Pobiera się je z roślin, które mają co najmniej dwa lata, wiosną lub na początku września. Sadzonki przykrywamy mokrą gliną, aby zapobiec ich wysychaniu i sadzimy do gleby. Musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między roślinami, aby później nie gniły.

Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych jest mało wydajne i rzadko kiedy w ogóle się ukorzenia, dlatego nie jest wykonywane. Pomimo tego, że jest byliną, najlepiej uprawiać ją maksymalnie przez 5 lat. Po tym czasie traci wigor, niektóre części łatwiej się męczą, a wiosną nie wypuszcza tylu liści. Pamiętajmy, aby odpowiednio wcześnie przygotować nowe sadzonki.

Kvetoucí meduňka

Kwitnąca melisa 

Kwiaty melisy pojawiają się na łodygach od czerwca do sierpnia. Mają kolor od białego do różowego i produkują duże ilości bardzo słodkiego nektaru, który uwielbiają zapylacze – zwłaszcza pszczoły. Takie jest też pochodzenie jego czeskiej nazwy. Pojedyncze kwiaty wyrastają w nieparzystych kłosach, a swoim kształtem przypominają inne rośliny jasnotowate. Kwiaty nie są zbierane ani w żaden sposób wykorzystywane. W czasie ich obecności roślina zmienia zawartość substancji w żarnowcu, dlatego nie jest on w tym czasie zbierany.

Jak ciąć melisę 

Musimy szczypać końcówki z małej sadzonki. Tylko w ten sposób można zapewnić, że roślina jest pełna wigoru i ma mnóstwo topów i młodych liści. W pierwszym roku jej życia nie oczekujemy dużych zbiorów i zbieramy tylko sporadycznie, raczej po to, by wykorzystać szczecinę. W drugim roku możemy przygotować się do zbiorów. Do usuwania pąków używamy ostrych sekatorów, gdy pogoda jest sucha i chłodniejsza. Zbieramy ją zawsze przed pojawieniem się pierwszych kwiatów na łodygach – nigdy w trakcie lub po kwitnieniu!

Dlatego melisę przycinamy zwykle w czerwcu. W tym czasie łodygi mają już około 30 centymetrów wysokości. Łodygi ścinamy około 5-10 centymetrów nad ziemią, zawsze nad zdrewniałą częścią (która pozostaje na miejscu). Drugi zbiór przeprowadza się jesienią przed pierwszymi przymrozkami, najlepiej we wrześniu, ale dobrze po kwitnieniu.

Jak suszyć melisę

Liście mogą być używane w stanie świeżym, ale nie jest możliwe wykorzystanie wszystkich liści podczas zbioru całej rośliny, dlatego konieczne jest zachowanie pąków do późniejszego wykorzystania. Najlepiej jest ją wysuszyć. Suszenie odbywa się bezpośrednio po zbiorze w suszarni do owoców i ziół lub na zewnątrz w cieniu. Temperatura nie powinna przekraczać 35 °C. Po wysuszeniu liście powinny nadal pachnieć cytrynowo i zachować swój pierwotny, głęboko zielony kolor.

Suszone ziele należy przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku w ciemnym miejscu. Oprócz suszenia, melisa może być również mrożona (wówczas traci część swojego aromatu) lub marynowana w occie lub oleju, co przydaje się w gastronomii.

Melisa

Gatunki melisy

Oprócz najbardziej znanej melisy (mellisa officinale), która jest wymieniana w całym artykule, rodzaj zawiera trzy inne podstawowe gatunki, które po wyhodowaniu nie nadają się tak bardzo do dalszego wykorzystania w gastronomii lub medycynie.

Melissa axillaris – gatunki uprawiane głównie w Azji

Melissa flava – popularne w Chinach

Melissa yunnanensis – mniej znany i uprawiany gatunek azjatycki

Odmiany melisy

Relax‘ – dorasta do wysokości 80 centymetrów. Liście są ciemniejsze, lekko owłosione i ząbkowane. Pachnie słabo cytryną i nadaje się do uprawy w pomieszczeniach.

Fit‘ – to mniejsza odmiana o maksymalnej wysokości 40 centymetrów. Kwiaty są czysto białe, liście są jasnozielone i mają wyraźne żyłkowanie. Odmiana ta bardzo dobrze nadaje się do uprawy w pojemnikach, zarówno w domu, jak i na balkonach czy tarasach.

Citronella‘ – jak sama nazwa wskazuje, ta odmiana pachnie naprawdę mocno cytrynami. Smak jest podobnie mocny. Jest doskonała w sałatkach, w połączeniu z deserami i w herbacie. Krzew jest zwarty i dorasta do zaledwie 30 centymetrów.

Lime‘ – odmiana często wykorzystywana do celów leczniczych. Posiada wysokie stężenie dobroczynnych substancji.

Lemon Balm‘ – odmiana ta jest jedną z wyższych, dorastając zwykle do 80 centymetrów. Lepiej nadaje się do łóżek i ma mocniejszy zapach.

Gold Leaf‘ – na pierwszy rzut oka różni się od innych odmian kolorem liści, które są jasno zielonkawo-żółte. Kwiaty są białe, a roślina ma 30-40 centymetrów wysokości.

Citra‘ – najczęściej spotykana odmiana o typowej wysokości 50-80 centymetrów.

Meduňka kreteńska‘ – pachnie mandarynkami i ma bardzo delikatny smak.

Odrůdy meduňky

Działanie melisy

Melisa ma naprawdę szerokie zastosowanie w zakresie lecznictwa i medycyny. Jej popularność rośnie w dzisiejszym zaganianym, pełnym stresu świecie i wiele osób sięga po nią szczególnie w związku z uspokojeniem psychiki. Jednak to zioło może zrobić o wiele więcej.

 • łagodzi stres i napięcie
 • pomaga w stanach lękowych
 • stosowany w bezsenności i zaburzeniach snu
 • pomaga przy problemach z sercem – kołatanie serca, szybkie bicie serca, nawet łagodne arytmie
 •  jest doskonały na problemy z trawieniem i żołądkiem
 •  łagodzi wzdęty brzuch i wzdęcia
 • dobre przeciwko mdłościom w ciąży
 • jest stosowany na kaszel w mieszankach herbacianych
 • pomaga na bóle głowy i migreny (szczególnie w aromaterapii)

Melisa jak przyprawa

Jeśli jeszcze nie zaczęliście używać w swojej kuchni suszonych i świeżych liści melisy, zdecydowanie spróbujcie. Świeże świetnie komponują się z sałatkami owocowymi i warzywnymi oraz deserami. Suszone ziele można następnie wykorzystać do przyprawiania dziczyzny, a także ryb i delikatnego mięsa drobiowego. Nadają się również do lekkich sosów. Można go również stosować w napojach mieszanych i lemoniadach.

Do czego dostosować melisę

 • w kuchni przy przygotowywaniu posiłków i napojów
 • w lecznictwie i medycynie ludowej, zwłaszcza w leczeniu psychiki i wyczerpania organizmu
 • w przemyśle kosmetycznym (trądzik i przeziębienia)
 • w przygotowywaniu herbat i wywarów
 • w przygotowaniu likieru z melisy
 • w aromaterapii

Przezimowanie melisy

Zioło jest mrozoodporne, a niektóre odmiany radzą sobie w temperaturze 30°C poniżej zera. Jest to jednak delikatna roślina i należy o nią zadbać jeszcze przed zimą. Jesienią wykonamy ostatnie przycinanie. Pozostaw tylko zdrewniałe części rośliny, czyli około 5 centymetrów nad ziemią. Następnie przykryj go kępą gałązek, a może opadłymi liśćmi lub włókniną.

Jeśli uprawiamy ją w doniczce na zewnątrz, przycinamy ją w ten sam sposób i albo pozostawiamy ją na zewnątrz ponownie przykrytą warstwą chroniącą przed mrozem, albo przenosimy do pomieszczeń, w których temperatura nie wzrasta powyżej 10°C i jest wystarczająco ciepło. Przez zimę nie należy nawozić zazdrostek i podlewać mniej niż zwykle.

Melisa w kuchni

Masło ziołowe z melisą

Do przygotowania potrzebna nam będzie kostka masła lub pudełko margaryny, dwa ząbki czosnku, sól oraz świeże zioła – oregano, bazylia, szczypiorek, pietruszka, melisa i szałwia. Wszystkie zioła drobno posiekać i dodać do masła klarowanego lub margaryny z rozgniecionym czosnkiem i odrobiną soli. Zostawić w lodówce i rozsmarować na świeżym lub tostowym pieczywie.

Polędwica wieprzowa z melisą

Wymieszaj oliwę z dwoma łyżkami drobno posiekanej melisy, solą, świeżo zmielonym pieprzem i jednym małym ząbkiem rozgniecionego czosnku. Taką mieszanką natrzeć polędwiczki wieprzowe związane sznurkiem i pozostawić do zamarynowania na jakiś czas w lodówce. Następnie smażymy na rozgrzanej patelni i zostawiamy w piekarniku. Podawać najlepiej z ziemniakami.

Uspokojująca herbata z melisy

Do przygotowania mieszanki herbacianej na uspokojenie psychiki i przeciw lękom potrzebne nam będą następujące suszone zioła: 5 łyżek melisy, 5 łyżek majeranku, 3 łyżki dziuurawca i 2 łyżki korzeńia kozełka. Dwie łyżeczki tej mieszanki zalej 300 ml gorącej wody, pozostaw do zaparzenia na 20 minut i pij dwa razy dziennie.

Meduňka list

Choroby melisy

Szczególnie podatna na gnicie jest melisa. Korzenie, łodygi i liście mogą gnić. W większości przypadków winna jest zbyt duża wilgotność i gęsty wzrost, który zatrzymuje wodę na liściach. Gronowiec szary może wystąpić również w gęstych nasadzeniach. Można to rozpoznać po tym, że liście gniją, a łodygi zasychają i zamierają, a dotknięte oczka pokrywają się szarym nalotem. Białawy nalot jest wtedy spowodowany przez mączniaka prawdziwego, który może pojawić się również na roślinie. Rdza i plamistość liści nie uciekają przed Medunią.

Najlepszą profilaktyką jest sadzenie roślin w odpowiednio dużej odległości od siebie. Liście nie powinny na siebie nachodzić, a wszystkie powinny swobodnie oddychać i być wystawione na działanie słońca. Podlewanie należy stosować bezpośrednio do podłoża, a po deszczu roślinę delikatnie otrząsnąć z nadmiaru wody. Następnie okoliczny teren jest regularnie oczyszczany z chwastów i opadłych martwych liści.