Krwawnik

Krwawnik, po łacinie Achillea millefolium, nosi nazwę od mitycznego bohatera Achillesa, którego znamy z opowieści o wojnie trojańskiej. Według legendy Achilles używał krwawnika do leczenia swoich ran po bitwie. Grecki …

Krwawnik

Author článku: Dagmar Haladová

Krwawnik, po łacinie Achillea millefolium, nosi nazwę od mitycznego bohatera Achillesa, którego znamy z opowieści o wojnie trojańskiej. Według legendy Achilles używał krwawnika do leczenia swoich ran po bitwie. Grecki poeta Homer, który napisał tę legendę, żył około 1000 roku p.n.e.

Widzimy zatem, że lecznicze właściwości krwawnika są znane od tysiącleci. Zioło to jest do dziś stosowane w medycynie ludowej, a jego działanie jest znacznie bardziej zróżnicowane niż tylko leczenie ran. Krwawnik można zobaczyć praktycznie wszędzie w naturze, ale można go również celowo uprawiać w ogrodzie; przyjrzyjmy się, jak to zrobić.

Jak uprawiać krwawnik

Krwawnik to wieloletnie zioło należące do bardzo licznej rodziny astrowatych, do której należą również rumianek, nagietek lekarski, mniszek, bylicy, jastrun i dalie ozdobne. Roślina może mieć od 20 do 80 centymetrów wysokości. Łodyga składa się z owłosionej łodygi opatrzonej dużą ilością do trzech razy pierzastych liści.

Růžové květy řebříčku

Uprawa krwawnika

Jest to gatunek kosmopolityczny, rosnący niemal na całym świecie. Prawdopodobnie pochodzi z Europy lub Azji. Zioło to rośnie praktycznie jak chwast, więc jest bardzo łatwe w uprawie. Preferuje jednak suche i słoneczne siedliska i dobrze czułaby się na rabacie wśród roślin śródziemnomorskich, takich jak lawenda. Optymalna gleba dla krwawnika jest piaszczysta do kamienistej i przede wszystkim dobrze zdrenowana. Można powiedzieć, że to „samosiejka” – wystarczy ją od czasu do czasu podlać i to wszystko, czego potrzebuje do życia.

Jeśli jednak chcemy mieć piękne rośliny (zwłaszcza w przypadku ozdobnych odmian kolorowych wymaga hodowca), warto je regularnie podlewać i od czasu do czasu nawozić nawozem organicznym. Niektóre wyhodowane odmiany potrzebują też nieco bardziej specyficznego siedliska lub gleby. Ogólnie jednak jest to bezpretensjonalna i bardzo użyteczna roślina, która nie straci na znaczeniu w żadnym ogrodzie.

Uprawa krwawnika w doniczce

Niektóre podgatunki i odmiany krwawnika mają mniejszą posturę i mogą być uprawiane w doniczkach lub skrzynkach ozdobnych. Można je po prostu ustawić na balkonie lub tarasie, gdzie słońce świeci przez większość dnia od wiosny do jesieni. Ziele wysiewa się bezpośrednio do podłoża w kwietniu i maju. Potrzebuje piaszczystej, przepuszczalnej gleby. Krwawnik nie wymaga regularnego podlewania i nie przeszkadza mu suche podłoże. Można więc bezpiecznie sadzić ją w donicach nawet w domku letniskowym, gdzie można ją podlewać raz lub dwa razy w tygodniu.

Uprawa krwawnika z nasion

Roślina najczęściej rozmnażana jest generatywnie przez nasiona. Wysiewa się je w kwietniu i maju bezpośrednio do pojemnika z podłożem lub do gleby. Są one bardzo małe, więc wystarczy je „rozrzucić” na powierzchni. Kiełkowanie następuje po około 14 dniach, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze liście. Jeśli jednak w tym okresie temperatury są nadal bardzo niskie, kiełkowanie może się przedłużyć. Nasiona są powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych, marketach hobbystycznych i sklepach specjalistycznych czy e-sklepach.

Uprawa krwawnika na zewnątrz

Kwiat ten najczęściej uprawiany jest w ogrodach. Klasyczny krwawnik sadzony jest jako element rabat ziołowych, ale jego odmiany barwne, odmiany i inne podgatunki najczęściej zdobią rabaty kwiatowe i wraz z innymi bylinami, takimi jak dalie, konwalie, żurawki czy dzielżan tworzą piękne aranżacje, które utrzymują się przez lata i są łatwe w pielęgnacji.

Wystarczy wybrać odpowiednie stanowisko przed wysiewem. Oprócz doboru reszty zasobów łóżka, wybieramy również idealną lokalizację. To powinno być słoneczne przez większość dnia. Gleba powinna być piaszczysta do kamienistej i przede wszystkim sucha. Jednak niektóre gatunki i odmiany (np. krwawnik) będą się dobrze rozwijać także w pobliżu stawu ogrodowego lub w częściowym cieniu.

Jak sadzić krwawnik

Do sadzenia możemy kupić gotowe sadzonki lub wstępnie wyhodować je samodzielnie. To nie jest trudne; po kwitnieniu weź górne sadzonki i pozwól im się ukorzenić w wodzie. Następnie przesadza się je do małych doniczek, a gdy są wystarczająco silne, by się ukorzenić, można je przenieść na rabatę. Nawet jeśli rabata jest obfita i pięknie kwitnie latem, pamiętaj, że krwawnik jest byliną, ale nie żyje zbyt długo. Dlatego zawsze należy hodować nowe sadzonki z silnych roślin.

Nawożenie krwawnika

Tego kwiatu w ogóle nie trzeba nawozić. Do życia nie potrzebuje wielu składników odżywczych. Jeśli jednak uprawiasz odmiany ozdobne i chcesz mieć naprawdę zdrowo wyglądające rośliny pokryte kwiatami, możesz od czasu do czasu nawozić je niewielką ilością nawozu organicznego bezpośrednio z konewki.

Kvetoucí řebříček

Rozmnażanie krwawnika

Krwawnik rozmnaża się na trzy sposoby – przez nasiona, sadzonki i podział. O nasionach mówiliśmy już w poprzednich rozdziałach. Sadzonki wykonuje się po kwitnieniu, czyli pod koniec maja lub pod koniec lata. Muszą mieć co najmniej 10-15 centymetrów długości. Pozostawiamy je do ukorzenienia w pojemniku z wodą i stymulatorem wzrostu korzeni, a następnie przesadzamy do pojemników i na rabaty.

Roślina może być również rozmnażana przez podział. Wystarczy wykopać część rośliny, łącznie z kłączem i korzeniami, i posadzić ją w innym miejscu. Wadą tej metody jest to, że roślina jest wciąż w tym samym wieku i nie będzie trwać dłużej niż nowa młoda sadzonka.

Kwitnący krwawnik

Kwiaty pojawiają się na roślinie od maja do września. Może kwitnąć i odradzać się więcej niż raz w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, dlatego należy wcześnie usuwać odrosty, aby zachęcić do tworzenia nowych. Kwiatostanem jest wiecha o średnicy 5-10 cm złożona z wielu małych racic. Każdy z nich składa się również z około 20 pojedynczych kwiatów rurkowych i bardzo małych. W dzikim kwiecie łąkowym są one zawsze białe lub lekko różowawe. Kultywary i odmiany mogą pochwalić się purpurą, żółcią, pomarańczą, różem i innymi kolorowymi odcieniami.

Jak ciąć krwawnik

Krwawnik tniemy tylko na wiosnę. Może Cię kusić, aby podczas jesiennych prac w ogrodzie przyciąć kwitnącą roślinę, ale nie rób tego, bo nie jest to konieczne. Suche kwiatostany stworzą odpowiedni jesienny klimat i zrobią ostatni „show”. Do tego dobrze ochronią roślinę przed śniegiem i mrozem, bo utrzymają pokrywę śnieżną tuż nad powierzchnią i nad korzeniami.

Nie mniej ważne jest to, że nieskoszona roślinność zapewni schronienie małym pożytecznym zwierzętom, które również potrzebują miejsca do hibernacji. Wczesną wiosną pozbądź się suchych części i po prostu przytnij je sekatorem do najbliższej powierzchni gleby. Jeśli uprawiasz krwawnik dla jego właściwości leczniczych i chcesz dalej wykorzystywać jego pąki, ścinaj je oczywiście częściej na własny użytek. Łodygi przycinamy około 15-20 cm nad ziemią. Wykorzystuje się nie tylko łodygi i liście, ale także same kwiaty.

Jak suszyć krwawnik

Bardzo ważne jest, aby krwawnik suszyć bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. W szczególności nie wolno przesuszać kwiatów na słońcu ze względu na zawartość olejków eterycznych. Po zbiorze kwiaty można powiesić w cieniu, stroną z kwiatami do dołu, i pozwolić im szybko wyschnąć w ciepłe dni na świeżym powietrzu, lub użyć suszarki do owoców i ziół. Tutaj ustawiamy maksymalną temperaturę 35 °C. Po wysuszeniu przechowywać w zamykanym szklanym pojemniku i w ciemnym miejscu.

Druhy řebříčku

Krwawnik

Odmiany krwawnika

Rodzaj „krwawnik” obejmuje inne gatunki i podgatunki oprócz znanego przedstawiciela krwawnika pospolitego. Określenie, co jest gatunkiem, a co podgatunkiem lub mieszańcem w tej grupie nie jest zbyt łatwe i nawet eksperci zwykle nie znają wszystkich 115 bardzo podobnych roślin. Poniższe gatunki są już jednak zadomowione, a ponadto obficie występują w ogrodach.

Krwawnik kichawiecjest gatunkiem rodzimym w Czechach i można go spotkać głównie na łąkach. Jej kwiaty są stosunkowo duże, białe (odmiany mogą mieć różne kolory). Gatunek ten preferuje gleby wilgotne, raczej gliniaste i podmokłe. W medycynie ludowej mówi się, że działanie bertramu jest silniejsze niż krwawnika.

Krwawnik pospolity –zna go chyba każdy z nas; rośnie wszędzie – na łąkach, przy drogach czy na osiedlach. Mimo że roślina ta może działać jako chwast, jest bardzo ceniona za swoje działanie.

Krwawnik zachyłkolisty –gatunek ten prawdopodobnie wywodzi się od krwawnika pospolitego, z którym bardzo łatwo go pomylić. W środowisku naturalnym Republiki Czeskiej jest rośliną rzadką i zagrożoną.

Krwawnik wiązówkowaty – roślina pochodzi z regionu Kaukazu. Dorasta do półtora metra wysokości. Podczas kwitnienia ma specyficzny gorzki zapach. Kwiatostany mają zwykle kolor głęboko żółty do żółto-pomarańczowego, ale odmiany mogą być różnie wybarwione. Gatunek ten jest często uprawiany w ogrodach i wykorzystywany w kompozycjach kwiatowych.

Odmiany krwawnika

Istnieją dziesiątki odmian krwawnika w każdym kolorze, jaki można sobie wyobrazić. Najpopularniejsze odmiany to krwawnik pospolity i krwawnik tłusty, kilka z nich wymieniamy poniżej. Bardzo popularne są również różne mieszańce, które szczególnie zwracają uwagę na duże kwiaty i jaskrawe kolory.

Odmiany krwawnika wiązówkowatego

‚Summer gold‘ – małe, żółte kwiatostany

‚Credo‘ –śnieżnobiałe kwiatostany

‚Coronation Gold‘ – żółte mniejsze kwiaty

Odmiany krwawnika pospolitego

‚Desert Eve Red‘ – czerwone kwiaty

‚Desert Eve Yellow‘ – żółte kwiaty

‚Kirschkonigin‘ – kwiaty fioletowe do fioletowo-różowych

‚Appleblossom‘ – delikatne fioletowe kwiaty

‚Colorado‘ – bogate kwiatostany we wszystkich odcieniach różu

‚Paprika‘ –ciemny róż do fuksji

Odrůdy řebříčku

Działanie

Jest to dość silny lek, dlatego do dawkowania podchodzi się z ostrożnością. Krwawnik w żadnym wypadku nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 5 roku życia. Chociaż twierdzi się, że pomaga kobietom karmiącym piersią w zapaleniu piersi, nie jest zalecany do stosowania (w przypadku, gdy chcesz nadal karmić dziecko piersią), ponieważ przenika do mleka matki i jest nieodpowiedni dla noworodków.

Jednak pozytywnych skutków stosowania tego zioła jest wiele:

  • antybakteryjne i antyseptyczne
  • pomaga zwalczać wirusy
  • łagodzi kaszel i przekrwienie
  • wspomaga trawienie i prawidłowe funkcjonowanie całego układu pokarmowego, łagodzi wzdęcia
  • równoważy cykl menstruacyjny
  • detoksykuje ciało
  • przyspiesza gojenie się ran
  • poprawia wygląd skóry

Do czego stosować krwawnik

Z krwawnika przygotowujemy odwar, który pijemy jako herbatkę. Odwar ten można również dodać do kąpieli, aby ukoić zranioną lub podrażnioną skórę oraz wspomóc leczenie hemoroidów lub ran porodowych. Ludzie nakładali (czasem nadal to robią) świeżo utarte kwiaty na swoje dotknięte trądzikiem twarze.

Zioło to było również często stosowane w przeszłości jako afrodyzjak lub naturalny środek odstraszający komary i inne uciążliwe owady. Wchodzi w skład przepisów na sporządzanie ziołowych napojów alkoholowych, takich jak absynt czy wermut.

Przezimowanie krwawnika

Ponieważ krwawnik jest rośliną rodzimą na naszym terenie, jest bardzo dobrze przystosowany do tutejszych warunków. Nie trzeba w ogóle przygotowywać go do nadchodzącej zimy. Wystarczy pozostawić roślinę na rabacie do przeschnięcia i w tym stanie pozostanie do wiosny. Zaletą jest to, że suche pąki lepiej chronią korzenie i kłącza przed mrozem. Po nadejściu wiosny należy odciąć wszystkie suche części, aby ustąpić miejsca nowym, świeżym pędom. Wiosną można też nawozić krwawnik, będzie szybciej rósł.

Krwawnik w kuchni

Zapewne niewiele osób wie, że zioło to ma również praktyczne zastosowanie w kuchni. W niewielkich ilościach kwiaty można wykorzystać do dekoracji sałatek, kanapek, zimnych misek, a nawet past. Suszony kwiat może być stosowany jako przyprawa – ma gorzki smak i nadaje się do wszelkiego rodzaju ciemnych mięs, dziczyzny i grzybów.

Herbata z krwawnika

Herbaza dla kobiet –Przygotuj mieszankę z liści jeżyny, przywrotnika i lebiodki pospolitej. Jedną łyżeczkę zalewa się następnie 250 ml gorącej wody, pozostawia do zaparzenia na 5 minut i herbatę pije się w czasie trudności menstruacyjnych. Odwaru tego nie należy podawać kobietom w ciąży i karmiącym oraz dzieciom.

Herbata na kaszel– do przygotowania mieszanki potrzebujemy suszonego krwawnika, rumianku, mięty i babki. Łyżeczkę ziół zalać 250 ml gorącej wody, odstawić do zaparzenia i pić w czasie choroby 2 razy dziennie.

Čaj z řebříčku

Choroby krwawnika

Roślina ta w ogóle nie cierpi na choroby. Unika też szkodników, więc wszelkie szkody spowodowane przez czynnik zewnętrzny są raczej rzadkie. Sporadycznie na roślinie może pojawić się mączniakowce, pleśń lub rdza, ale skutki nie są śmiertelne, a z chorobami można sobie szybko i skutecznie poradzić. Jeśli chodzi o szkodniki, to krwawnik może być atakowany przez mszyce lub dichrorampha petiverella, który uszkadza korzenie. Jednak podgryzanie przez różne ślimaki jest stosunkowo częste.