Grzyby w trawniku ogrodowym: Dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć?

Piękny i zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Pielęgnacja jej wymaga trochę wysiłku, a gdy pojawiają się nieproszone chwasty czy nawet grzyby, nie jest to przyjemne. Ale grzyby nie muszą …

Grzyby w trawniku ogrodowym: Dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć?

Author článku: Dagmar Haladová

Piękny i zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Pielęgnacja jej wymaga trochę wysiłku, a gdy pojawiają się nieproszone chwasty czy nawet grzyby, nie jest to przyjemne. Ale grzyby nie muszą być tylko problemem estetycznym. W rzeczywistości niektóre gatunki są trujące, a jeśli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta domowe i pozwalasz im biegać luzem w ogrodzie, konsekwencje ich spożycia mogą być naprawdę nieprzyjemne. Z tych powodów pozbycie się grzybów z trawnika jest więc bardziej niż wskazane. Jak to zrobić?

Dlaczego się pojawiają?

Grzyby najczęściej spotykane w trawniku są co najmniej niejadalne, a w gorszych przypadkach trujące. Podobnie jak w lesie, w ogrodzie pojawiają się w okresie wilgotnym i potrzebują trochę zarodników, aby dotrzeć do swojego siedliska. Nie można temu zapobiec, ale ich dalszy wzrost i rozprzestrzenianie się może.

Najczęściej spotykane gatunki grzybów w trawniku

Do najczęściej spotykanych gatunków należy kołpaczek szorstkozarodnikowy, który preferuje miejsca takie jak trawniki ogrodowe i inne łąki. Ponadto grzyb nie jest jadalny i może powodować halucynacje, zwiększony apetyt i tym podobne. U dzieci i zwierząt domowych jego spożycie może mieć złe konsekwencje.

Innym bardzo pospolitym gatunkiem jest twardzioszek przydrożny, który może być podobna do kołpaczka szorstkozarodnikowego. Jest to mała gąbka z jasnym, spiczastym kapeluszem. Jednak w przeciwieństwie do kołpaczka szorstkozarodnikowego, twardzioszek przydrożny, nie jest trujący i można go nawet jeść, na przykład w zupie.

Inne gatunki często spotykane w ogrodowym trawniku to np. ostrożeń ciemny, woskownica stożkowa, atramentówka czy brokat. Do gatunków niegroźnych i jadalnych należą m.in. barszcz olbrzymi, woskownica szkarłatna, trefle jadalne, rabatka karłowata czy lepiężnik pospolity.

Inne gatunki często spotykane w ogrodowym trawniku to np. kołpaczek ciemny, wilgotnica czerniejąca, czernidłak pospolity czy czernidłak błyszczący. Do gatunków niegroźnych i jadalnych należą m.in. czasznica olbrzymia, wilgotnica szkarłatna, pieczarka łąkowa, czubajka kania czy opieńka miodowa.

výskyt hub

Magiczne koła

Niektóre grzyby rosną w ciekawych pierścieniach. Powód jest prosty. Ich grzybnia (mycelium) co roku rośnie coraz dalej, przesuwając się nawet o 30-40 centymetrów, dlatego pierścienie z roku na rok stają się większe. Jeśli nie uporamy się z grzybami w pierwszym lub drugim roku, kiedy obrączka nie jest jeszcze widoczna i pojawia się kilka grzybów, w kolejnych latach będziemy mieli w trawniku tzw. obrączki z oczaru. W dodatku grzyby tworzące te pierścienie są zwykle trujące.

Miejsca najbardziej podatne na działanie grzybów

Występowanie grzybów ogranicza się raczej do miejsc, gdzie częściej kosi się trawę, a skoszoną ciecierzycę pozostawia się jako nawóz zielony. Grzyby dosłownie uwielbiają żyzną i dobrze odżywioną glebę. Z tego powodu często spotyka się je również tam, gdzie często rozrzucane są oborniki lub gdzie trafiają odchody zwierząt domowych, takich jak psy czy koty.

Jak pozbyć się grzybów z trawnika?

W niektórych przypadkach można zapobiegać powstawaniu grzybów w pierwszej kolejności. Ważne jest regularne napowietrzanie i wertykulowanie trawnika. Przy regularnym napowietrzaniu i spulchnianiu gleby grzyby faktycznie pojawiają się rzadziej, a im intensywniej napowietrzamy trawnik, tym lepiej. Warto przeprowadzić zabieg od razu na wiosnę, aby rośliny szybciej się zregenerowały, a roślinność znów wyglądała jak świat.

Ważne jest również prawidłowe ustawienie systemu nawadniania. Nigdy nie należy pozostawiać trawnika niepotrzebnie zalanego wodą. Dlatego nawadnianie powinno być intensywne, ale rzadsze. Najlepiej, aby przed kolejnym nawadnianiem gleba była całkowicie sucha.

Trawnik powinien też otrzymywać jak najwięcej światła słonecznego. Zauważysz, że grzyby zaczynają rosnąć w cieniu do częściowego cienia, najlepiej gdzieś w pobliżu krzewów lub drzew. Pomoże regularne przycinanie i dużo słońca na trawniku.

Jak se zbavit hub

Ekologiczna zagłada

Ekologiczne pozbywanie się grzybów w trawniku poniekąd idzie w parze z wyżej wymienioną profilaktyką. Jeśli grzyby są już obecne, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań. Ponownie, możesz użyć glebogryzarki lub po prostu wideł lub motyki, aby pomóc. Ważne jest, aby zebrać wszystkie grzyby zanim owocniki będą wystarczająco duże, a zarodniki zaczną dojrzewać. Potem przychodzi kolej na grzybnię. Trzeba się tego pozbyć w całości, a ponieważ znajduje się to pod powierzchnią, będziemy musieli poświęcić na jakiś czas trochę trawnika.

Użyj wideł lub motyki, aby usunąć całą grzybnię. Cały pas gleby musi być zniszczony od pierwszego grzyba do ostatniego. Każdą ziemię, która jest przekopana na głębokość około 40-50 centymetrów, należy usunąć z działki i zastąpić ją czystym podłożem ogrodowym. Następnie w tych miejscach ponownie wysiewamy mieszankę traw. Cały trawnik, a przynajmniej obszar wokół grzybni, można następnie przebić widłami, aby zapewnić wystarczające napowietrzenie gleby.

Inne ekologiczne porady to wspomniane wcześniej przycinanie krzewów ozdobnych i drzew czy dostosowanie reżimu nawadniania.

Zwalczanie chemiczne

Jeśli nie chcesz wkładać tyle wysiłku i czasu w walkę z grzybami, możesz jeszcze skorzystać ze środków chemicznych. Są one zazwyczaj dość niezawodne. Są to fungicydy, które działają tylko na grzyby, więc zazwyczaj nie trzeba się martwić o swój trawnik.

Najbardziej polecanym fungicydem jest Dithante M 45. Po zastosowaniu preparatu ważne jest jednak, aby przez kilka dni nikt nie wchodził na trawnik. Jest to produkt trujący, który jest bardzo szkodliwy dla zwierząt i ryb, dlatego nie zaleca się stosowania go w pobliżu stawów ogrodowych lub jezior, gdzie mógłby zostać zmyty po deszczu. Może również zanieczyścić wody gruntowe.

Nieco bardziej „przyjazną” dla środowiska opcją jest użycie konwencjonalnej Sawy. Wystarczy polać nierozcieńczonym preparatem wszelkie grzyby w trawniku i pozostawić go do pracy. W tym przypadku Sava działa jako skuteczny środek grzybobójczy, a ponieważ chlor po pewnym czasie się zużywa, nie dochodzi do kolejnych zanieczyszczeń. Wadą jest jednak to, że trawnik zazwyczaj również obumiera, więc trzeba go ponownie obsiać w zniszczonych miejscach.