Brukiew

Kwaki czy karpiel – to wszystko ludowe nazwy brukwi. Roślina ta jest uprawiana przez ludzi od 4000 lat. Jest mrozoodporna, zebrane bulwy wytrzymują całą zimę i można z nich przygotować …

Brukiew

Author článku: Dagmar Haladová

Kwaki czy karpiel – to wszystko ludowe nazwy brukwi. Roślina ta jest uprawiana przez ludzi od 4000 lat. Jest mrozoodporna, zebrane bulwy wytrzymują całą zimę i można z nich przygotować wiele prostych potraw. Ponadto może być również paszą dla zwierząt gospodarskich. To właśnie dzięki nim brukiew była tak powszechna na polach naszych przodków. Dziś nie pojawia się tak często w naszych kuchniach, ale tradycyjny karkonoska zupa nie jest bez niej nawet dziś!

Jak uprawiać brukwi

Brukiew, łaciński Brassica napus, uprawiana jest od średniowiecza. Jest to roślina krzyżowa, a więc spokrewniona np. z kalafiorem, brokułem, rzodkiewką, chrzanem i rzepakiem. Kiedyś uprawiano ją tylko w okolicach Morza Śródziemnego, ale wkrótce rozprzestrzeniła się w całej Europie, a w XVIII wieku była również powszechną uprawą w Ameryce Północnej.

Do dziś jest uprawiany w Europie jako roślina spożywcza, głównie w chłodniejszych regionach Skandynawii i Rosji, potrafi też dojrzewać na kole podbiegunowym. W Ameryce Północnej dominuje uprawa na paszę dla zwierząt gospodarskich.

Rzepak jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku tworzy bulwę z rozetą liści, a następnie w drugim roku kwitnie i dojrzewa nasiona. Bulwiasty korzeń, który jest wykorzystywany jako pokarm lub pasza dla zwierząt, może ważyć nawet kilka kilogramów. Jej kształt w zależności od odmiany może być kulisty, spłaszczony lub przypominający buraka, a kolor od białego przez żółty do fioletowego.

pěstování tuřínu

Uprawa brukwi

Okres wegetacji wynosi około 6-7 miesięcy, rzepę do przechowywania wysiewa się w maju. Roślina nie jest wymagająca – toleruje gleby luźne lub żwirowe, suszę i umiarkowaną wilgotność. Potrzebuje jednak dużo wody, aby uformować wystarczająco dużą i pożywną bulwę. Preferuje bardziej kwaśne pH. Tereny pod uprawę ziemniaka są idealne do jego uprawy.

Uprawa brukwi z nasion

Najczęściej uprawia się ją z nasion. Od nas zależy wtedy, czy wysiejemy nasiona na grządce, czy w doniczkach, aby wyrosły sadzonki. Siew zaczynamy dość wcześnie, kiełkuje nawet przy stosunkowo niskich temperaturach i rośnie dość długo. Zbiory trwają pięć miesięcy. Na wczesny zbiór możemy wysiać nasiona już w marcu, na zbiór jesienny – w maju.

Siew może odbywać się w cienkich rzędach lub po dwa nasiona na dołek. My i tak nie omijamy siewu, więc też wolimy wysiać dwa nasiona w doniczkach. Wystarczy płytka głębokość 2 cm lub mniej, a do nasion można dodać odrobinę piasku, aby zapewnić dostęp powietrza i utrzymać odpowiednią wilgotność. Po wysianiu ważne jest regularne podlewanie, aby nasiona wykiełkowały i nie wyschły. Wtedy kolejna praca jest wtedy, gdy siewki mają co najmniej 4 nowe liście (oprócz dwóch pierwszych).

Uprawa brukwi w ogrodzie 

Brukiew jest dość opłacalną rośliną, której przeszkadza jedynie długotrwała susza. Nie ma też problemu z wiosennymi i jesiennymi przymrozkami, wytrzymuje krótkotrwałe mrozy nawet do -10°C. Preferuje raczej wyższe wysokości niż niziny i często była uprawiana na pogórzu. Preferuje glebę neutralną do zasadowej o pH około 6,5 i będzie rosła w cięższej, bardziej wilgotnej glebie, ale przed posadzeniem należy upewnić się, że jest ona odpowiednio uprawiona. Gleba powinna być utrzymywana w miarę wilgotna i ściółkowana ścinkami traw.

Wybierz dla rośliny rabatę, która znajduje się na słonecznym stanowisku. Przy rotacji upraw na grządce nie należy umieszczać jej po innych warzywach krzyżowych ani po kapuście czy brokułach. Z kolei rzepa dobrze poradzi sobie na grządce po ziemniakach, dyni, roślinach strączkowych czy truskawkach.

Jak zasadzić brukwi

Niezależnie od tego, w jaki sposób uprawia się brukwi, należy ją tak ułożyć na grządce, aby każda dojrzała roślina miała wystarczająco dużo miejsca. Rośliny z doniczek można sadzić na rabacie pojedynczo lub bezpośrednio w rzędzie. Rzędy powinny być oddalone od siebie o 40 cm, a poszczególne siewki w rzędzie o co najmniej 25 cm. Podlewanie powinno być umiarkowane, ale regularne, jeśli roślina ma mało wody to zdrewnieje, przy gwałtownym podlewaniu może popękać.

Podczas uprawy należy przykryć ziemią tworzące się w ziemi bulwy. Będą większe i smaczniejsze. W pozostałych przypadkach rzepa jest naprawdę mało wymagająca, ale może być atakowana przez gąsienice, pluskwiaki kabaczkowe czy mszyce, przeciwko którym sprawdzi się oprysk z użyciem wyciągu z pokrzywy.

Nawożenie brukwi

Brukwie tolerują konwencjonalnego obornika, nie powinniśmy też stosować go na grządkę przed sadzeniem, w przeciwnym razie bulwy będą dość gąbczaste. W okresie wegetacji warto od czasu do czasu odchwaszczać rabatę i wapnować glebę, aby nie traciła składników odżywczych, a w pierwszej połowie sezonu wegetacyjnego możemy zastosować nawóz organiczny. Wybierz taką, która ma mało azotu, bo to nie służy rzepie.

Jeśli chcemy nawozić, coraz częściej sięgamy po naturalne produkty, które są naprawdę ekologiczne. To warzywo uwielbia polewę z popiołu drzewnego. Wymieszać 1 kg popiołu drzewnego z 2 litrami wody na 10 m2.

Rozmnażanie brukwi

Brukwie można również rozmnażać w ogrodzie lub wyhodować własne nasiona. Można zostawić część bulw w grządce do wiosny lub przywrócić je do grządki po zimowym przechowywaniu. Jest to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wytwarza owoce, a w drugim kwitnie i wydaje nasiona. Zatem wczesnym latem można mieć własne nasiona, które uformują się po trzech miesiącach.

Kwitnąca brukiew

Brukiew w drugim roku wytwarza grona drobnych żółtych kwiatów, które pojawiają się 40 dni po nowym wzroście. Dwa miesiące później tworzą się zalążki z nasionami. Roślina ta jest jednym z obcych zapylaczy – szczególnie jeśli w okolicy kwitnie rzepak lub inne zboża, warto zastosować włókninę. Pomoże to również w całym sezonie wegetacyjnym, na przykład przeciwko pluskwiakom kabaczkowym w pierwszym i drugim roku.

druhy tuřínu

Brukiew

Gatunki brukwi

Brukiew ma obecnie wiele odmian, które w zależności od odmiany mogą różnić się kolorem i smakiem. W Europie często uprawia się półowocowe odmiany brukwi, które nadają się do wykorzystania w kuchni. W Ameryce częściej spotyka się gatunki przeznaczone na paszę dla zwierząt.

Można też spotkać się z brukwią liściową, którą należy wysiewać tylko latem. Rośnie szybciej i jest zbierana stopniowo w miarę wzrostu. Jest to warzywo liściaste.

Odmiany brukwi

  • Milewska – jedna z najbardziej rozpowszechnionych odmian. Jest półpłodna, przeznaczona do spożycia i ma delikatny smak.  
  • Brora – nowoczesna odmiana, która ma słodkie i smaczne gałki oczne. Ciemnofioletowa skóra skrywa kremowobiałe mięso. Jest dobrze ugotowana, a bulwy są zazwyczaj bardzo wysokiej jakości.  
  • Dalibor – smaczne bulwy z czerwoną skórką na wierzchu i żółtym miąższem nadają się nie tylko do gotowania, ale także do bezpośredniego spożycia.  
  • Magres – odmiana wyhodowana specjalnie do celów kulinarnych, ma ciekawą fioletową skórkę i jędrniejszy miąższ. Nadaje się do siewu wiosennego. Korzenie zwykle nie miękną, a bulwy nie pękają. 
  • Hida Beni – japońska odmiana, która występuje w wielu wariantach. Najczęściej spotykane są głęboko różowe lub czerwone bulwy z białym miąższem kwitnącym na czerwono.  
  • Oasis – znów odmiana z Japonii, która na surowo może smakować jak arbuz. Hinonakabu pochodzi również z Japonii i różni się cylindrycznymi owocami. 
  • Rutabagażółte, słodkie bulwy przypominające ignamy.
  • Scarlet Queen – odmiana o małych, czerwonych bulwach. 
  • Baby bunch – małe, kremowobiałe gałki oczne, które nie wymagają nawet obierania. 

Do czego wykorzystać brukwi

Roślina ta istnieje od 4000 lat i jest jedną z najstarszych roślin uprawianych na cele pieniężne. Jest często wykorzystywana jako roślina paszowa dla roślinożernych zwierząt domowych. Powoli wraca do naszego menu i jest mile widzianym dodatkiem do różnych potraw.

Może być również spożywana na surowo, jeśli bulwy są małe i młode. Bardzo dobrze sprawdza się w dietach redukcyjnych, ponieważ zawiera 90 % wody. Ponadto zawiera witaminy A i C, kwas foliowy, minerały i błonnik. Zawiera również dużo wapnia, co jest korzystne dla osób z osteoporozą. Sok z brukwi jest dobry na przeziębienia i kaszel.

Zimowanie brukwi

W większości przypadków brukiew uprawiana jest w ogrodach jako roślina jednoroczna, której bulwy zbiera się w pierwszym roku, a przez zimę przechowuje się tylko bulwy. Jak to zrobić?

Zbiór następuje jesienią we wrześniu i październiku, ale rzepa nie ma nic przeciwko dłuższemu oczekiwaniu na nadejście silniejszych mrozów. Zwykle jest bardzo łatwy w przechowywaniu i można go przetwarzać, kisić i mrozić na wiele sposobów. Całe bulwy najlepiej przechowywać w suchej piwnicy jak inne warzywa korzeniowe. Wytrzyma w piaskownicy do wiosny, kiedy to można ją dalej przetwarzać lub posadzić na kwiatki i nasiona. Jeśli nie masz piwnicy poradzi sobie również zimą posadzona w szklarni lub cieplarni. Przed przechowywaniem ściąć liście około 2 cm nad cebulką.

Jeśli chcesz wyhodować własne nasiona, jest to możliwe tylko przy uprawie dwuletniej, ponieważ rzepa kwitnie dopiero w drugim roku. W takim przypadku należy wyciągnąć bulwę z ziemi jesienią w fazie pełnej dojrzałości i przechowywać ją w wilgotnym miejscu w chłodzie (nie na mrozie). Gdy miną ostatnie wiosenne przymrozki, wróć na rabatę i pozwól jej zakwitnąć.

tuřín v kuchyni

Brukiew w kuchni

Warzywa można przetwarzać w całości i z liśćmi. Ma ciekawy, ostry smak, a świeży jest podobny do rzodkiewki. Dlatego stosuje się ją na surowo, na przykład w sałatkach lub jako warzywny garnir. W przeciwnym razie można go przyrządzać na wiele różnych sposobów, gotować, piec, faszerować i piec. Możesz go używać wszędzie tam, gdzie trafiają warzywa korzeniowe, świetnie zastępuje marchewkę czy rzepę. Dobrze komponuje się z mięsem, warzywami i grzybami lub w zupach, a także jest zdrowszą alternatywą dla ziemniaków. Spróbuj użyć bruwki do zrobienia chipsów lub frytek, będziesz mile zaskoczony tym, jak dobrze smakują.

Karkonoskia „dumlíkačka”

Do przygotowania tego bardzo starego przepisu, najczęściej przygotowywanego przez babcie u podnóża Karkonoszy, będziemy potrzebować:

  • 50 gramów marchwi
  • 50 gramów selera
  • 50 gramów korzenia pietruszki
  • jedna mniejsza lub połowa większej rzepy
  • garść suszonych grzybów
  • łyżka stołowa smalcu
  • mąka
  • majeranek
  • lubczyk
  • pieprz
  • sól
  • kminek

Na patelni roztopić smalec, dodać około dwóch łyżek mąki i wymieszać ciemną zasmażkę. W kolejnym garnku ugotuj pokrojone w kostkę warzywa korzeniowe, rzepę, namoczone wcześniej grzyby z solą i kminkiem. Po tym jak warzywa chwilę się ugotują, przejdź ponownie do zasmażki. Dodać odrobinę wody z zupy i dobrze wymieszać. Następnie dodaj je do zupy, zamieszaj i pozwól, by wszystko gotowało się do momentu, gdy warzywa będą miękkie. Na koniec dodajemy zioła, doprawiamy solą i pieprzem i podajemy.

Choroby i szkodniki brukwi

Podczas uprawy brukwi można spotkać wiele szkodników, które będą próbowały zaatakować zarówno część nadziemną, jak i podziemną rośliny. Należą do nich popularne szkodniki ogrodowe, takie jak larwy bielinka, mszyce i chrząszcze. Pomocna może być kontrola biologiczna – biedronki siedmiokropki mogą być wykorzystywane do zwalczania mszyc, a ptaki do zwalczania gąsienic bielinka. Jeśli się nie uda, najdelikatniejszy spray do zwalczania szkodników to droga do celu.